لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۷

کاخ سفید:در جایگاه صدور بیانیه و اعلام متهم نیستیم


جی کارنی؛ سخنگوی کاخ سفید
جی کارنی؛ سخنگوی کاخ سفید

پرزیدنت اوباما از انجام تحقیق و تفحص کافی با هدف یافتن مسئول حملۀ تروریستی در بلغارستان حمایت کرده است.

کاخ سفید تاکنون نسبت به اتهاماتی که به حزب الله وایران در حملۀ تروریستی به اتوبوس حامل گردشگران اسرائیلی در بلغارستان وارد شده، واکنشی نشان نداده است.

درحالی که وزیر دفاع اسرائیل روز جمعه بر آن تأکید کرد که حزب الله مسئول این حمله بوده و ایران نیزبا حمایت از حزب الله در آن نقش داشته، و یک مقام دولت آمریکا نیز به شرط محفوظ ماندن نامش این گفته را تأیید کرد، جی کارنی-سخنگوی کاخ سفید- دراین مورد موضعی محتاطانه اتخاذ کرد.

حملۀ تروریستی به اتوبوس حامل توریستهای اسرائیلی در بلغارستان به کشته شدن پنج سرنشین اسرائیلی و رانندۀ بلغار آن انجامید. سخنگوی کاخ سفید روز جمعه گفت:«ایران و حزب الله قطعاٌ به طور کلی در عرصۀ جهانی بد عمل کرده اند. اما ما اکنون درجایگاه صدور بیانیه در مورد مسئول و مقصر این حمله نیستیم.»

پرزیدنت اوباما روز جمعه تلفنی با نخست وزیر بلغارستان صحبت کرد. کاخ سفید می گوید آقای اوباما طی این تماس تلفنی این حمله را محکوم کرده و حمایت خود را از بررسی ابعاد آن و همچنین از مردم بلغارستان که درشرایط دشواری قرار گرفته اند، اعلام کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر بلغارستان طی این مکالمه به همکاری نزدیک دو کشور اشاره کردند. پرزیدنت اوباما در ادامه از فعالیتهای بلغارستان به عنوان عضو ناتو و نقش آن درگسترش صلح و امنیت در جامعۀ جهانی، تقدیرکرد.
XS
SM
MD
LG