لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۵

قانون بافت چه تغييری در ماليات های آمريکا را دنبال می کند


قانون بافت چه تغييری در ماليات های آمريکا را دنبال می کند
قانون بافت چه تغييری در ماليات های آمريکا را دنبال می کند

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، با توسل به شعار «اصلاح قانون مالياتی،» خود را برای رقابت های دور دوم رياست جمهوری آماده می کند. آقای اوباما می گويد می خواهد «قانون بافت» را در مورد ماليات بر ميليونرها و ميلياردرهای آمريکايی، اعمال کند. اما قانون بافت چيست؟

طبق قوانين مالياتی آمريکا، ميليونرها و ميلياردرها ١۸ درصد از درآمد خود را به عنوان ماليات به دولت می پردازند. اما خانواده هايی با درآمد متوسط يعنی در حدود چهل تا پنجاه هزار دلار در سال، ۲۰ درصد ماليات می پردازند.

باراک اوباما با اين شيوه پرداخت ماليات مخالف است. آقای اوباما که برای دور دوم رياست جمهوری مبارزه می کند، روی اين مسأله انگشت گذاشته و قصد اصلاح قانون مالياتی را دارد. رييس جمهوری آمريکا می خواهد معافيت مالياتی ميلياردرها لغو شود؛ و دارندگان درآمدهای بالای يک ميليون دلار، ٣۹ درصد ماليات بپردازند. وی می گويد درآمدی که از اين راه به خزانه دولت سرازير می شود، می تواند در راه رفاه مردم - از جمله برای بيمه های بهداشتی، و تأمين اجتماعی سالمندان - مورد استفاده قرار گيرد.

الگو و مشوق آقای اوباما در اين اقدام - که البته ميلياردرهای آمريکا با آن مخالفند - وارن بافت، سرمايه گذار و انساندوست معروف آمريکايی است. وارن بافت سال ۲۰۰۸ ثروتمندترين؛ و سال ۲۰١١ سومين فرد ثروتمند جهان شناخته شد. او در ۸۲ سالگی به رغم درآمد سرشارش زندگی ساده ای دارد، و در خانه ای معمولی در ايالت نبراسکا زندگی می کند که نزديک به سی سال پيش، سی و دو هزار دلار خريده و امروز ۷۰۰ هزار دلار می ارزد. در همين حال، ۹۹ درصد از دارايی اش را به بنياد خيريه بيل و مليندا گيتس بخشيده است.

آقای بافت بارها به نظام مالياتی آمريکا انتقاد کرده و گفته است درصد مالياتی که منشی من می پردازد از من بيشتر است؛ و معافيت مالياتی برای من و امثال من لزومی ندارد. عادلانه اين است که من سهم بيشتری از درآمدم را به عنوان ماليات بپردازم. آقای بافت اين نظر را به پرزيدنت رونالد ريگان، رييس جمهوری آمريکا، در دهه هشتاد ميلادی نيز ارائه کرده بود. و گفته بود قانون برای من راههای فرار از پرداخت ماليات را باز گذاشته؛ و بايد اصلاح شود تا همه افراد جامعه دٍين خود را بپردازند؛ و در مقابل، درآمد مالياتی دولت صرف رفاه طبقه متوسط جامعه شود.

نظر وارن بافت در مورد پرداخت درصد ماليات بيشتر و لغو معافيت مالياتی برای افراد ثروتمندتر اکنون بعنوان «قانون بافت» از سوی آقای اوباما دنبال می شود و سرلوحه مبارزات انتخاباتی وی قرار گرفته است.

روز دوشنبه اکثريت دموکرات در سنای آمريکا نتوانستند ۶۰ رأی لازم را برای به جلو بردن اين لايحه بدست آورند. لايحه سنا در صورت تصويب ٣۰ درصد ماليات حداقل را برای کسانيکه بيش از يک ميليون دلار درآمد دارند، وضع می کرد. پس از رد شدن لايحه در سنا، آقای اوباما گفت که جمهوريخواهان به جای پشتيبانی از طبقه متوسط، معافيت های مالياتی را برای حمايت از ثروتمندترين آمريکايی ها، برقرار می کنند. جمهوريخواهان می گويند اين لايحه به حل مسائل اقتصادی کشور از جمله ايجاد شغل کمک نمی کند.

XS
SM
MD
LG