لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۶

در واشنگتن چه می گذرد؟ ( هفتم آوریل)


در واشنگتن چه می گذرد؟ ( هفتم آوریل)
در واشنگتن چه می گذرد؟ ( هفتم آوریل)

هر چند که جهان نگران بحران انسانی لیبی و ادامه نا آرامی ها در خاور میانه است و هر چند که نقش رهبری آمریکا در جهان و به ویژه رهبری در نا آرامی های اخیر موضوع روز است با این حال همه چیز در واشنگتن متمرکز بر تعطیل دولت فدرال – در صورت عدم توافق بر مسئله بودجه سال ۲۰۱۱ میلادی- است، تعطیل به این معنا که هنوز توافق نهائی بین مجلس نمایندگانی که در کنترل جمهوری خواهان است و سنائی که دموکرات ها آن را در دست دارند؛ بوجود نیآمده است.

پرزیدنت اوباما در ساعات آخر روز چهارشنبه ۱۷ فروردین گفت ما تا همین لحظاتی پیش جلسه سازنده ای با (جان) بینر رئیس مجلس نمایندگان و سناتور رید رهبر اکثریت سنا داشتیم. ما در باره بن بست کنونی بودجه با یکدیگر گفتگو کردیم. من همچنان اطمینان دارم که اگر ما برای این که کاری را انجام دهیم جدی باشیم، می توانیم آن کار را انجام دهیم. دلیلی وجود ندارد که ما نتوانیم این مصالحه را به ثمر برسانیم.

و در همین رابطه است که سوزان رایس نماینده دائمی ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد بعد از ظهر چهارشنبه ۱۷ فروردین در کمیته مالی مجلس نمایندگان حضور یافت و از اعضای کمیته خواست از طرح بودجه پیشنهادی پرزیدنت اوباما دفاع کنند تا به هیئت نمایندگی اجازه دهد منافع ملی آمریکا را جلو برند.

خانم رایس گفت من می خواهم بطور خلاصه از پاسخ سازمان ملل متحد به بحران لیبی که بما ارزش های قرن ۲۱ را نشان می دهد، اشاره کنم.

با رهبری آمریکا، شورای امنیت سریعاً اجازه داد که برای نجات جان بی گناهان از نیروی نظامی استفاده شود، منطقه پرواز ممنوع بوجود آید و تحریم های جدی علیه رژیم قذافی اعمال شود.

سوزان رایس سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد همچنین گفت و با حمایت بیشتر جامعه بین المللی ما توانستیم لیبی را از عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد بحال تعویق در آوریم که خود نخستین گام تاریخی بوده است.

ایالات متحده آمریکا بیشترین سهم را در بودجه عمومی سازمان ملل متحد بر عهده دارد. در سال ٢٠٠٩ میلادی آمریکا ۲۲ در صد بودجه سازمان ملل متحد را تاًمین کرده است.

... و جی کارنی سخنگوی کاخ سفید تاًیید کرد که نامه ای (از سوی قذافی برای پرزیدنت اوباما) ارسال شده اما گفت که این نخستین نامه نبوده است.

... و پرزیدنت اوباما در ساعت ۴۵/ ۳ بعد از ظهر – پنجشنبه ۱۸ فروردین – با خوان مانوئل سانتوس رئیس جمهوری کلمبیا در دفتر کار خود در کاخ سفید ملاقات خواهد کرد و پس از آن هر دو رهبر در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک شرکت خواهند کرد.

پرزیدنت اوباما در سفر اخیر خود به آمریکای جنوبی بر تعهد خود نسبت به رفع عوامل بازدارنده قرارداد تجارت آزاد با آن کشور تاًکید کرد.

XS
SM
MD
LG