لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ ایران ۱۴:۱۳

داستان دنباله دار بودجه ۸۹


در حالی که بودجه ۸۹ در مجلس تصویب و برای تصویب نهایی به شورای نگهبان ارسال شده است، برخی از نمایندگان اصلاح طلب مجلس می گویند جدولها و ردیف های بودجه تصویب نشده است. علی لاریجانی نیز در پاسخ گفته است: «این بررسی به یک ماه زمان نیاز داشت که ما نداشتیم.»

مجلس شورای اسلامی در اقدامی کم نظیر، بودجه سال ۱۳۸۹ را به سرعت تصویب کرده و برای رای نهایی به شورای نگهبان فرستاده است. اما این همه ماجرا نیست زیرا نمایندگان اصلاح طلب می گویند جداول و ردیف های بودجه بررسی نشده است.

در واقع بودجه به صورت کلی تصویب شده است، بی آن که تفریغ آن بررسی شده باشد تا اگر نمایندگان اعتراضی دارند، بگویند. تفریغ بودجه از آن نظر مهم است که به نمایندگان فرصت می دهد تا بودجه را به صورت خرد بررسی کنند. اما تصویب کلی این فرصت را به دولت می دهد که در صورت لزوم و بدون آن که به مجلس اطلاع دهد در برخی بندها تجدید نظر کند و حتی متمم اصلاحی به مجلس ارسال نکند.

این نکته زمانی اهمیت پیدا می کند که از اختلاف نظر مجلس و دولت درباره بودجه خبر داشته باشیم. این اختلاف ناشی از اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه ها است که مجلس با کاهش درآمد دولت از محل افزایش قیمت ها سرعت اجرای لایحه را تقریبا به نصف کاهش داد.

وقتی این خبر در کمیسیون تلفیق اعلام شد رییس جمهوری در روز بررسی در صحن علنی به مجلس آمد و از نمایندگان خواست به نظر دولت رای دهند. نظری که او پیش از این طی نامه ای به رهبر جمهوری اسلامی هم منعکس کرده بود و به همین دلیل علی لاریجانی صبح همان روز با رهبر دیدار و گفتگو کرد.

این که در آن جلسه چه توافقی صورت گرفته طبق معمول محرنامه مانده است اما این که مجلس موافق نظر دولت نیست در صحن علنی آشکار شد و شاید توافق پشت پرده همین بوده که مجلس درآمد ها را کاهش دهد اما در بخش تفریغ وارد جزییات نشود تا دولت در صورت لزوم و با سرعت بتواند درآمد و هزینه ها را جابجا کند و هدف خود مبنی بر پرداخت پول به برخی اقشار را اجرا کند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس، در پاسخ به اعتراض مصطفی کواکبیان تنها گفته است بررسی همه ردیف ها، جداول و بندها یک ماه کار می برد و عقل جمعی مجلس پذیرفت که پیشنهادها مطرح نشود.

XS
SM
MD
LG