لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۷

اوباما و قانونگذاران بر سر بودجه به توافق نرسیدند


اوباما و قانونگذاران بر سر بودجه به توافق نرسیدند
اوباما و قانونگذاران بر سر بودجه به توافق نرسیدند

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا و قانونگذاران جمهوری خواه کنگره آمریکا روز سه شنبه نتوانستند بر سر تامین بودجه ۲۰۱۱ دولت به توانق برسند. آقای اوباما گفت عدم رسیدن به یک توافق از سوی دو طرف، «غیر قابل تحمل» است.

باراک اوباما در تلاشی برای جلوگیری از تعطیلی دولت با رهبران ارشد کنگره در کاخ سفید ملاقات کرد. در صورتی که تا پایان هفته جاری کنگره آمریکا در خصوص تامین بودجه دولت به توافق نرسد، فعالیت دولت با خطر تعطیلی مواجه است.

رییس جمهوری آمریکا گفت رهبران دموکرات و جمهوری خواه کنگره، بیش از هر زمان دیگری به توافقی که منابع مالی دولت را تا پایان سال مالی جاری در ماه سپتامبر تامین می کند؛ نزدیکتر شده اند.

او گفت رهبران ارشد کنگره - جان بینر رییس جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا و هری رید رییس اکثریت دمکرات سنای آمریکا - دوباره در تلاشی جهت رسیدن به یک توافق که از رای کافی در کنگره برخوردار باشد، روز سه شنبه دیدار و گفتگو خواهند کرد.

آقای اوباما اعلام کرد اگر دو طرف نتوانند به توافقی برسند، او از آنها بار دیگر برای گفتگو در کاخ سفید در روز چهارشنبه دعوت خواهد کرد.

اما ظاهرا ملاقات عصر روز سه شنبه جان بینر و هری رید موفقیت خاصی در پی نداشت. یک دستیار آقای بینر گفت این دو عضو کنگره موافقت کردند برای رسیدن به یک راه حل در مورد بودجه به تلاش ادامه دهند.

منابع مالی دولت آمریکا از اکتبر گذشته تا کنون، از طریق شش اقدام موقتی مالی تامین شده است، ولی رهبران کشور نتوانسته اند برای منابع مالی شش ماه باقی مانده سال مالی جاری به اجماع برسند.

آقای اوباما گفت: این غیر قابل تحمل خواهد بود که نتوانیم کار سال گذشته (تصویب بودجه) را تکمیل کنیم. اما او گفت در یک توافق، «هیچ کس صد در صد آنچه می خواهد را بدست نمی آورد.»

جان بینر رییس جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا گفته است مذاکره کنندگان جمهوری خواه برای رسیدن به بزرگترین کاهش ممکن در هزینه های دولت مبارزه خواهند کرد.

آقای اوباما گفته است او با یک اقدام موقتی دیگر که منابع مالی را تمدید می کند مخالف است مگر اینکه قانونگذاران به یک توافق اساسی رسیده باشند و زمان بسیار کوتاهی برای تصویب بودجه لازم داشته باشند.

در صورتی که توافقی تا پایان هفته جاری حاصل نشود، ادارات دولتی پس از روز جمعه دارای بودجه نخواهند بود و فعالیت بسیاری از ادارات که اضطراری نباشد، از روز شنبه متوقف می شود.

XS
SM
MD
LG