لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۲

پرزیدنت ترامپ با کشیش برانسون در کاخ سفید دیدار کرد


دونالد ترامپ در حال راه رفتن با کشیش برانسون و همسرش در کاخ سفید
دونالد ترامپ در حال راه رفتن با کشیش برانسون و همسرش در کاخ سفید

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بعد از ظهر شنبه با آندرو برانسون، کشیش آمریکایی که از ترکیه آزاد شد، در کاخ سفید ملاقات کرد.

دونالد ترامپ روز شنبه که در کنار کشیش برانسون، مایک پمپئو، جان بولتون و خبرنگاران در کاخ سفید صحبت می کرد، گفت که برای آزادی او «باج» پرداخت نشد، اما بار دیگر از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و مردم ترکیه نیز تشکر کرد.

دونالد ترامپ گفت که دولت او به سختی و برای مدتی طولانی برای آزادی آندرو برانسون مذاکره کرد و از زمانی که او به ریاست جمهوری آمریکا رسیده است، چندین نفر از آمریکاییان که در کشورهای دیگر نگه داشته بودند، از جمله در کره شمالی و مصر آزاد شده اند.

کشیش برانسون نیز از دونالد ترامپ و دولت او تشکر کرد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر در توئیتر، از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به خاطر کمک به آزادی کشیش آمریکایی، آندرو برانسون، تشکر کرد.

دونالد ترامپ پیش بینی کرد روابط آمریکا و ترکیه پس از آزادی برانسون «خوب، یا حتی عالی» شود.

او نوشته است: «هیچ توافقی با ترکیه برای آزادی کشیش آندرو برانسون صورت نگرفت. من بر سر گروگان ها توافق نمی کنم.» او گفت هرچند آمریکا بابت آزادی کشیش برانسون قدردانی کرده است که به «روابط خوب و یا حتی عالی میان ایالات متحده و ترکیه منجر خواهد شد.»

کشیش برانسون، شهروند آمریکایی که ترکیه او را زندانی کرده و در حبس خانگی قرار داده بود، پس از آزادی ابتدا با هواپیما به آلمان رفت، تا در آنجا تحت معاینات پزشکی قرار بگیرد و روز شنبه وارد خاک آمریکا شد.

روز جمعه یک دادگاه در ترکیه کشیش برانسون را که در حبس خانگی بود، در مورد اتهام مربوط به «تروریسم» گناهکار شناخت، اما او را از حبس خانگی آزاد کرد. کشیش برانسون پس از حکم دادگاه، توقفی در شهر ازمیر داشت تا وسایل خود را جمع کند و سپس سوار یک هواپیمای نظامی آمریکا شد و به آلمان رفت. گزارش شده است که او در آخرین دفاعیات خود گفته بود: «من بیگناهم، عاشق مسیح هستم. عاشق ترکیه هستم.»

دونالد ترامپ پیشتر در روز جمعه در سخنانی تلویزیونی گفت که کشیش برانسون سختی بسیاری دید، اما در وضعیت خوبی قرار دارد.

مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا نیز با انتشار توئیتی، آزادی کشیش برانسون را روز بسیار خوبی برای آمریکاییان توصیف کرد و گفت که وزارت امورخارجه برای بازگرداندن همه «گروگان های آمریکایی» و آنهایی که به نادرست زندانی و نگهداشته شده اند، تلاش می کند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز روز جمعه از بازگشت کشیش برانسون و همسرش به آمریکا خبر داد.

پیشتر مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در توییتی اعلام کرده بود که اقدامات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا باعث آزادی او شد.

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان از برانسون در پایگاه هوایی آمریکا استقبال کرد. سفیر آمریکا تصویری در توییتر منتشر کرد که برانسون را در حال بوسیدن پرچم آمریکا نشان می دهد.

آمریکا پیشتر ترکیه را به خاطر آزاد نکردن کشیش برانسون تحریم کرده بود که افت بیشتر ارزش لیر ترکیه را در پی داشت. روز پنجشنبه رسانه ها گزارش دادند که واشنگتن و آنکارا احتمالا برای آزادی برانسون توافق کرده اند. اما آنکارا وجود چنین توافقی را رد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG