لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۰

گرامیداشت «بروس لی» در جشنواره امسال فیلم توکیو


گرامیداشت «بروس لی» در جشنواره امسال فیلم توکیو
گرامیداشت «بروس لی» در جشنواره امسال فیلم توکیو

به گزارش نشریه «واریته» چاپ لس آنجلس، فستیوال فیلم توکیو در بخش جنبی موسوم به «وزش هایی از آسیا» که معمولا به فیلم های هنری قدیمی و جدید آسیایی تعلق دارد را امسال به یاد «بروس لی» به فیلم های پرزدوخورد و مارشال آرتی این بازیگر فقید اختصاص داده است که اگر زنده می ماند امسال ٧٠ ساله می شد.

سی و هفت سال پس از درگذشت نابهنگام بروس لی در سال١٩٧٣ کوجی ایشی زاکا، کیوریتور بخش فیلم های آسیایی جشنواره توکیو می گوید انتخاب «بروس لی» در این فستیوال از جنبه های خصوصی تری برای خود او برخوردار است:« من خودم در دوران دبیرستان یکی از طرفداران پروپا قرص بروس لی بودم یعنی نه تنها من بلکه همه همکلاسی های من بی نهایت او را دوست داشتند. من همان موقع به تیم کاراته مدرسه پیوستم ولی خوب چون تعداد متقاضیان برای عضویت تیم کاراته از حد معمول گذشته بود آن ها مجبورشدند بعضی ها را نپذیرند و من هم یکی از آن هایی بودم که عذرم خواسته شد.»

دربخش «وزش هایی از آسیای» Winds of Asia فستیوال فیلم توکیو، فیلم های«اژدها وارد می شود» و «بازی مرگ» به نمایش گذاشته خواهد شد. فیلم بازی مرگ به صورت تازه ای برای تماشاگران فستیوال تدوین شده و برای نخستین بار به این صورت تازه به نمایش درخواهد آمد. در این بخش جنبی از فستیوال هم چنین فیلم های دیگری چون «گالانت» Gallant ساخته درک کوک و کلمان چنگ از «هنگ کنگ» و فیلم «اسطوره زنده است» ساخته «لوهون» فیلمساز ویتنامی نیز اکران خواهد شد که هردوی آن ها نیز به سبک فیلم های مارشال آرتی (رزمی) به سبک فیلم های بروس لی ساخته شده اند. همین طور دو فیلم «آی پی من» IP Man ساخته «ویلسن ییپ» که بر مبنای زندگی و ماجراهای اولین معلم رزمی بروس لی ساخته شده‌است نیز به نمایش درخواهد آمد.

بروس لی با پدر و مادری هنگ کنگی ، در سال ١٩٤٠ در شهر سن فرانسیسکو به دنیا آمد. او در سال ١٩٧٣ در اثر عوارض ناشی از ورم مغز هنگامی که تنها ٣٣ سال داشت درگذشت.

برگزار کنندگان جشنواره توکیو یک بخش از فستیوال امسال را نیز به چهار کارگردان آسیائی متاثر از آکیرا کوروساوا، فیلمساز فقید ژاپنی اختصاص داده اند که امسال هم زمان با صدمین سالگرد تولد اوست. یکی از این فیلمسازان رشید مشهراوی، کارگردان فلسطینی است که فیلم «حیفا» محصول سال ١٩٩٦ او با اقتباس از «دوسکا –دن» فیلمی از کوروساوا ساخته شده است.

ایشی زاکا می گوید:«کوروساوا به شدت تحت تاثیر هالیوود بود وخیلی از فیلمسازان از جمله کارگردانان آسیایی هم تحت تاثیر او بودند.»


بیست و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم توکیو ٢٣ اکتبر با فیلم «شبکه اجتماعی»The Social Network دیوید فینچر آغاز می‌شود و ٣١ اکتبر با فیلم «شهر» The Cityبه کارگردانی بن افلک به پایان می‌رسد.

نیل جردن کارگردان ایرلندی ریاست هیئت داوران بخش مسابقه بین‌المللی این دوره از جشنواره فیلم توکیو را به عهده دارد.

XS
SM
MD
LG