لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۱

دیوید کامرون: اجازه نمی دهیم فرهنگ وحشت بر کشور مسلط شود


پشت ویترین یک مغازه پس از یک شب نا آرامی در منچستر نوشته ای را میخوانید که می گوید: «زندگی ادامه دارد- کاسبی می گذرد». منچستر، ۱۰ اوت ۲۰۱۱
پشت ویترین یک مغازه پس از یک شب نا آرامی در منچستر نوشته ای را میخوانید که می گوید: «زندگی ادامه دارد- کاسبی می گذرد». منچستر، ۱۰ اوت ۲۰۱۱

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا به پلیس اجازه داده است از لوله های آب فشار قوی استفاده کنند و می گوید «نبرد متقابلی» برای بازگرداندن نظم و قانون به خیابان ها در جریان است.

لوله های آب، که استفاده از آنها در ایرلند شمالی عادی است، تاکنون هرگز در خاک اصلی بریتانیا به کار نرفته است.

کامرون روز چهارشنبه گفت دولت اجازه نخواهد داد «فرهنگ وحشت» بر کشور مسلط شود و تعهد کرد مسئولان خشونتی را که موجب شده بخش هایی از لندن یک منطقه جنگی به نظر برسد مجازات کند.

کامرون که پس از دومین جلسه کمیته امنیتی بریتانیا سخن می گفت اظهار داشت تمام منابعی را که پلیس برای فرونشاندن نا آرامی نیاز دارد فراهم خواهد شد و افزود نیروهای پلیس اجازه استفاده از گلوله های پلاستیکی را نیز دارند. کامرون قرار است روز پنجشنبه در جلسه فوق العاده پارلمان سخن بگوید.

لندن روز چهارشنبه عموما آرام بود و ۱۶ هزار پلیس در خیابان های پوشیده از شیشه، خودروهای سوخته و ساختمان های آتش گرفته گشت می زدند. اما خشونت به شهرهای دیگر از جمله منچستر و بیرمنگام گسترش پیدا کرد.

پلیس بیرمنگام می گوید سه مرد در تصادف با یک خودرو در جریان شورش کشته شدند. آنان سعی داشتند از محله خود در برابر غارتگران حفاظت کنند. پلیس یک مظنون را بازداشت کرده است و تحقیقاتی درباره قتل جریان دارد.

شاهدان می گویند در منچستر سومین شهر بزرگ بریتانیا جوانان خشمگین ویترین ها را درهم شکسته، مغازه ها را غارت کرده و ساختمان ها را به آتش کشیدند. پلیس ۴۷ نفر را بازداشت کرده است.

از زمان آغاز نا آرامی در روز شنبه، پلیس بیش از ۱۱۰۰ نفر در سراسر بریتانیا، از جمله ۸۰۰ نفر در لندن را بازداشت کرده است.

خشونت پس از آن به راه افتاد که پلیس مردی ۲۹ ساله و پدر چهار فرزند را در محله توتنهام کشت. برخی گزارش ها حاکی است که هنگامی که پلیس خودرو او را متوقف ساخت، وی به آنان تیراندازی کرده است. اما در یک گزارش تحقیقاتی پلیس گفته می شود از هفت تیری که در محل پیدا شد گلوله ای شلیک نشده بود. علت تیراندازی پلیس هنوز روشن نیست.

توتنهام که جمعیت بزرگی از اقلیت های قومی در آنجا زندگی می کنند، تاریخی از تنش های نژادی دارد. بسیاری از ساکنان لندن می گویند شورش از خشم ناشی از بدی وضعیت اقتصادی در شمال لندن، از جمله بیکاری و کاهش سرویس های عمومی ناشی شده است.

XS
SM
MD
LG