لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۴

مسأله حقوق بشر در ايران در نشست بروکينگز مورد بحث قرار گرفت


مسأله حقوق بشر در ايران در نشست بروکينگز مورد بحث قرار گرفت
مسأله حقوق بشر در ايران در نشست بروکينگز مورد بحث قرار گرفت

درنشستی در انستيتوی بروکينگز در شهر واشنگتن وضعيت نقض حقوق بشر در ايران مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

شرکت کنندگان در اين بحث را آقايان فايلو ديبل، معاون جديد مديرکل وزارت خارجه آمريکا در امور ايران، مارکوس لونينگ، کميسيونر دولت فدرال آلمان در سياست حقوق بشر، مجتبی واحدی، مشاور سياسی پيشين مهدی کروبی و خانم جنيو عبدو، عضو بنياد سنچری، تشکيل می دادند.

جنيو عبدو نخستين سخنران در مورد وضع بد فراريان و پناهندگان ايرانی در ترکيه و نيز تشديد سرکوب مردم توسط رژيم در داخل ايران صحبت کرد و گفت ايالات متحده و اروپا بايد تلاشهای خود را برای حمايت جامعه مدنی ايران، هماهنگ کنند.

مارکوس لونينگ با تأکيد بر اهميت توجه به نقض حقوق بشر، جدا از مساله اتمی ايران، در گفتگويی با صدای آمريکا با ابراز نگرانی در باره اوضاع داخل ايران گفت وضعيت حقوق بشر در ايران عميقا تيره شده و واقعاً جای تاسف است که حقوق ملتی با چنين فرهنگ و تمدن و تاريخ کهنی اينگونه مورد بی حرمتی قرار می گيرد و افزود اگر حقوق بشر رعايت شود ايرانيان نياز به فرار از کشور را نخواهند داشت.

مجتبی واحدی نيز در سخنان خود با اشاره به تغيير استراتژی حاکميت ايران در مورد حقوق بشر گفت رژيم با نمايش سرکوب و خشونت و انعکاس وسيع قتلها و آزار، می خواهد به ارعاب مردم مردم بپردازد وبه اين طريق با سرکوب مخالفتها، رژيم را حفظ کند. آقای واحدی بعنوان نمونه، تشريح ابعاد وسيع وقايع کهريزک از سوی بازرسی پليس رژيم را پيام حکومت به مردم ايران دانست که اگر فرزندانشان در تظاهرات و مخالفت شرکت کنند، اين بلاها بسرشان خواهد آمد.

در همين حال فايلو ديبل گفت همانطور که رييس جمهوری آمريکا بارها گفته است ما متعهد به حمايت از حقوق ايرانيان و انعکاس نقض آن در ايران هستيم ولی در نهايت حل آن بعهده خود مردم ايران است .

معاون جديد مديرکل وزارت خارجه آمريکا در امور ايران از استراتژی جهانی آزادی اينترنت که مورد نظر وزير خارجه آمريکاست صحبت کرد و افزود ايران نيز در اين استراتژی جای دارد و بخشی از آن طرح، در دسترس قرار دادن ۳ نرم افزار رايگان در اختيار ايرانيان داخل کشور است که بتوانند فرصت بهتری برای دسترسی آزاد به اينترنت و شبکه های ارتباط آزاد بيابند.

XS
SM
MD
LG