لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۸

یک مقام سابق بریتانیا: جنگ در عراق تهدیدهای تروریستی را افزایش داد


رییس سازمان اطلاعات و امنیت بریتانیا در دوره جنگ در عراق می گوید مناقشه، تهدید تروریستی علیه کشور او را افزایش داد و بسیاری از مسلمانانی را که آن را حمله ای به اسلام می دیدند، رادیکالیزه کرد.

این موضوع را «الیزا مننینگهام – بولر»، رییس سابق M1-5، روز سه شنبه در توضیحاتی در جلسه هیاتی که درباره جنگ تحقیق می کند عنوان کرد و گفت هیچگونه اطلاعات معتبری که عراق را به حملات تروریستی سپتامبر ۲۰۱۱ در آمریکا مرتبط می ساخت، یا ارتباط هایی را بین عراق و القاعده نشان می داد، وجود نداشت.

منینگهام- بولر گفت سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا نیز چنین نظری داشت، و دانلد رامسفلد، وزیر وقت دفاع آمریکا، را مجبور کرد به اطلاعاتی که وزارتخانه خودش جمع آوری می کرد تکیه کند.

منینگهام بولر گفت به باور او هم جنگ عراق و هم جنگ افغانستان موجب شدند جوانان مسلمان افراطی شوند، و افزود در سال ۲۰۰۴، یک سال پس از حمله به عراق، تعداد تهدیدهای تروریستی در بریتانیا به شدت افزایش یافت.

او گفت این حمله همچنین به اوسامه بن لادن رهبر القاعده اجازه داد به شیوه ای متفاوت با گذشته وارد عراق شود.

در اوائل سال جاری، تونی بلر نخست وزیر سابق بریتانیا، از تصمیم کشورش به پیوستن به آمریکا در حمله به عراق دفاع کرد. او به هیات تحقیق گفت حملات تروریستی به آمریکا نظر آمریکا و بریتانیا را نسبت به تهدید تروریستی عراق بشدت تغییر داد.

بلر گفت پس از حملات او دیگر نمی توانست خطر مجهز شدن صدام حسین به تسلیحات کشتار جمعی را قبول کند.

بلر و جرج بوش، رییس جمهوری سابق آمریکا، هر دو معتقد بودند رهبر سابق عراق چنین تسلیحاتی دارد. اما سلاحی به دست نیامد، و موجب شد بسیاری قانونی بودن جنگ را زیر سئوال بکشند.

XS
SM
MD
LG