لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۰

شکستن قولنج دختر بریتانیایی به نیمه فلج شدن او منجر شد


شکستن قولنج گردن، یک دختر جوان بریتانیایی را نیمه فلج کرد.

«ناتالی کونیکی» پیراپزشک ۲۳ ساله بریتانیایی یک شب با دوستش روی تخت دراز کشیده بود و تلویزیون تماشا می کرد که به بدنش کش و قوس داد و قولنج گردنش ناگهان با یک صدای بلند شکست. ولی او از آنجایی که مفاصلش همیشه صدا می داد، به این مسئله اهمیتی نداد.

وقتی یک ربع بعد، او خواست به دستشویی برود، متوجه شد که پایش را نمی تواند حرکت دهد. خانم کونیکی را سریع به بیمارستان دانشگاه لندن منتقل کردند.

به گزارش سایت خبری بریتانیایی «یونیلد»، پزشکان گفتند که این زن جوان، با شکستن قولنج گردنش، موجب پاره شدن یکی از شریان های مهم گردنش، و به دنبال آن لختگی خون، سکته مغزی، و فلج شدن نیمه چپ بدنش شده است.

سایت علمی «لایو ساینس» به نقل از دانشکده پزشکی دانشگاه «جانز هاپکینز» آمریکا نوشته است، وقتی یک نفر قولنج گردن، پشت، و یا انگشتانش را می شکند، صدای تق آن از حباب های نیتروژن داخل کپسول هایی که مفاصل را حفظ می کنند تولید می شود، و یا از صدای کش آمدن رباط های اطراف مفاصل است. در اغلب موارد، شکستن قولنج بی خطر است، ولی اگر با درد و تورم دنبال شود، می تواند نشانه آسیب رسیدگی به آن منطقه باشد و باید سریع به دکتر مراجعه کرد.

در کل، باید از شکستن قولنج گردن اجتناب کرد چرا که می تواند به شریان های مهم گردن که خون را به مغز می رسانند آسیب بزند. علاوه بر آن شکستن قولنج گردن، می تواند به اعصاب، رباط ها، و استخوان گردن صدمه وارد کند.

در مورد خانم کونیکی، او حتی نمی خواست قولنج گردنش را بشکند. کونیکی به «یونیلد» گفت: «من فقط به بدنم حرکت دادم و به خودی خود شکست.»

خانم کونیکی پس از عمل جراحی، در حال حاضر تحت درمان پزشکان است و پس از یک ماه فیزیوتراپی می تواند دست و پایش را کمی حرکت دهد. ولی برای بهبودی کامل باید برای چندین ماه تحت توانبخشی قرار گیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG