لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۷

محکومیت امام مسجد لندن به اتهام تروریسم


مصطفی کمال مصطفی، امام سابق تندرو یک مسجد در شمال لندن در دادگاه رسیدگی به اتهامات تروریستی گناهکار شناخته شد. دادگاه منهتن در نیویورک، روز دوشنبه او را در یازده اتهام تروریستی مختلف مقصر شناخت.

دادستان ها مصطفی را که به سخنرانی های تند شهرت دارد، متهم کرده اند که گروگان گیری خشونت بار ۱۶ توریست آمریکایی، بریتانیایی و استرالیایی در یمن که در سال ۱۹۹۸ رخ داد را هماهنگ کرده بود، تلاش کرده بود یک کمپ آموزشی تروریستی در ایالت اوریگان براه اندازد، و از طریق فرستادن یکی از هوادارانش به افغانستان برای آموزش دیدن توسط القاعده، از تروریسم حمایت کرده است.

در جریان گروگان گیری توریست ها در یمن، چهار نفر از آنها از سوی گروگان گیر ها به عنوان سپر انسانی قرار گرفتند و در عملیات نیروهای امنیتی یمنی کشته شدند.

به گزارش نیویورک تایمز، مصطفی، ۵۶ ساله، هفته گذشته این سه اتهام را رد کرد.

وکلای او در دادگاه گفتند که اتهاماتی که دادستان ها وارد کرده اند، بر اساس گفته های مصطفی است و نه اقدامات او. اما دادستان ها گفتند که او اعتراف کرده است که در ماجرای گروگانگیری دست داشته و سابقه تماس های تلفنی نیز نشان می دهد که با یک تلفن ماهواره ای که برای شبه نظامیان تهیه کرده بود، یک روز پیش از گروگانگیری و در حین انجام آن در یمن، با او تماس گرفته شده بود.

مصطفی کمال مصطفی، متولد مصر، که به ابو حمزه المصری نیز شهرت دارد، ممکن است به حکم قاضی کترین فارست به حبس ابد محکوم شود. بریتانیا او را برای محاکمه در نیویورک به آمریکا تحویل داد.
XS
SM
MD
LG