لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۵

۳۰ سال حبس برای طراحی نقشه انفجار در هواپيمای مسافربری


۳۰ سال حبس برای طراحی نقشه انفجار در هواپيمای مسافربری
۳۰ سال حبس برای طراحی نقشه انفجار در هواپيمای مسافربری

يک بنگلادشی متخصص در امور کامپيوتری که با همددستی يک روحانی افراطی نقشه منفجر ساختن يک هواپيمای مسافربری را کشيده بود سی سال آينده را در زندان سپری خواهد کرد.

دادگاهی در بريتانيا روز جمعه رجب کريم را که ۳۱ سال دارد به مجازات حبسی ۳۰ ساله در زندان محکوم کرد و قاضی این دادگاه به او گفت جرمی که مرتکب شده است يکی از خطرناک ترين جرائم است.

دادگاه قبلا رجب کريم را که برای شرکت بريتيش ايرويز کار می کرد، در چهار اتهام مرتبط با حملات تروريستی گناهکار شناخته بود. مقام های بريتانيایی می گويند کريم برای انور الاولاکی، روحانی افراطی متولد در آمريکا که استفاده از بمب گذاری های انتحاری يا انجام انفجارهای پستی در هواپيماهای راهی آمريکا را توصيه کرده است پيام های کامپيوتری فرستاده بود. الاولاکی يک روحانی مسلمان مرتبط با القاعده است. مقام های اطلاعاتی معتقدند وی در يمن پنهان شده است. کريم که تحصيل کرده بريتانياست پيش از محاکه تصديق کرده بود که برای گروه های تروريستی پول جمع آوری مي کرده است. دادستان ها اين متخصص کامپيوتر را يک افراطی اسلامی توصيف کرده اند که با گروه بنگلادشی موسوم به جماعت المجاهدين و خواهان برقراری قوانين اسلامی در آن کشور ارتباطی نزديک داشته است. کريم در فوريه ۲۰۱۰ پس از درخواست گرفتن شغلی در کابين خلبانی هواپيما مورد ظن قرار گرفت و توقيف شد.

XS
SM
MD
LG