لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۸

تشکیل گروه ضربت مقابله با وعاظ افراطی در بریتانیا


ترزا می، وزیر کشور بریتانیا
ترزا می، وزیر کشور بریتانیا
چند روز پس از قتل فجیع سرباز جوان بریتانیایی در خیابانهای محله وولیچ لندن به دست دوتن مظنون به ارتباط با افراطگرایان اسلامی، ترزا می وزیر کشور بریتانیا از تشکیل یک گروه ضربت برای مقابله با وعاظ افراطی خبر داد.

این نیرو همچنین کمبود و نیاز به وضع اختیارات و قوانین جدید و لازم را برای سرکوب رهبران مذهبی و سازمانهایی که پیامهای افراطی ترویج ویا افراد را بمنظور جلب و به خدمت گرفتن در زندانها و مدارس و مساجد هدف میگیرند ارزیابی خواهند کرد.

وزیر کشور بریتانیا گفت هزاران نفر در کشور بالقوه در خطر گرایش به افراطی‌گری قرار دارند.

این گروه کار شامل وزرای ارشد ، رییس پلیس لندن و سرپرست سرویس امنیت داخلی MI5 نیز میشود و انتظار میرود گرد هم آیی آنها ظرف چند هفته صورت گیرد.

صحنه های مخوف کشتن لی ریگبی سربازبریتانایی نشان میداد که یکی از دو قاتل با چاقو و قمه در دستهای خونین خود تهدید به وقوع خشونتهای بیشتر در آینده داد.

رهبران افراطی اسلامی بریتانیا مرد قمه به دست در صحنه قتل را آده بالجو یکی از پیروان گروه افراطی اسلامی المهاجرون بریتانیا شناسایی کردند .
المهاجرون توسط آنجم چودری متولد بریتانیا وعمر بکری محمد، دو واعظ تندروی اسلامی متولد سوریه تاسیس شد که پس از حمله 11 سپتامبر عاملان آن حمله را ستایش کردند. فعالیت این گروه در 2010 در بریتانیا ممنوع و عمر بکری اکنون در لبنان بسر میبرد.

حادثه وولیچ تهدیدها از جانب آنجم چودری متهم به مغزشویی جوانان و ترویج تروریسم را بار دیگر مورد توجه قرار داده و برخی از وزارت کشور خواستار قراردادن چودری تحت یک قانون جدید کنترل ترور شده و میگویند مدارک آشکار و شفاف کافی دال بر تشویق تروریسم و ترویج خشونت توسط چودری وجود دارد.

هفته پیش چودری جسارت قاتل سرباز بریتانیایی را به آن دلیل که فرار نکرد و منتظر پلیس ماند مورد ستایش قرار داد.
XS
SM
MD
LG