لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۵

وعده کرزی و زرداری برای دستیابی به صلح


حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان در دیدار روز دوشنبه خود در لندن وعده دادند تا طی شش ماه آینده به یک راهکار صلح آمیز دست بیابند. دفتر دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا بیانیه مشترک رهبران افغانستان و پاکستان را منتشر کرد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا که روز دوشنبه (٤ فوریه) میزبان گفتگوهای بین حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان در لندن بود، از گشایش دفتری برای برگزاری مذاکرات صلح با طالبان ابراز حمایت کرد و مصرانه از شورشیان طالبان خواست تا در مذاکرات شرکت کنند.

آقای کامرون در این دیدار گفت «پیشرفتی که امروز حاصل شد پیام روشنی به طالبان ارسال خواهد کرد. هم اکنون زمان آن فرا رسیده است که همه در روند استقرار صلح سیاسی و مسالمت آمیز شرکت کنند».

این سومین دیدار بین سه رهبر از زمان برگزاری چندین اجلاس در ماه ژوییه در کابل و در ماه سپتامبر در نیویورک است. اما اجلاس لندن اولین دیداری است که علاوه بر دولتمردان سیاسی، مقامات بلندپایه اطلاعاتی امنیتی و نظامی افغانستان و پاکستان نیز حضور دارند.

بریتانیا که هزاران نیروی نظامی خود را تا پایان سال جاری از افغانستان خارج خواهد کرد، این گفتگوها را به هدف همکاری دو کشور همسایه برای ارتقای ثبات منطقه ای برگزار کرده است. نیروهای نظامی بریتانیا بخشی از ماموریت ناتو برای مبارزه با طالبان هستند که به هدف کمک به نیروهای امنیتی افغانستان در این کشور مبارزه کرده اند.

کابل اسلام آباد را متهم می کند که بهشت امنی برای طالبان فراهم کرده است. در حالی که پاکستان این اتهامات را رد کرده است. سخنگوی دفتر ریاست جمهوری افغانستان به صدای آمریکا گفته است مقامات امنیتی اطلاعاتی دو کشور روز یکشنبه پیشاپیش برگزاری اجلاس به صورت غیررسمی دیدار و گفتگو کردند. این مقام دفتر آقای کرزی گفته خواست افغانستان این است که پاکستان در روند صلح نقش سازنده ای ایفا کند.

مقامات این کشور طی ماه های اخیر ٢٠ زندانی طالبان را آزاد کرد تا این افراد نماینده این گروه اسلام گرا در مذاکرات صلح باشند. آقای کرزی با تاسیس «شورای عالی صلح افغانستان» خواستار آزادی زندانیان شده بود، اما هنوز از مکان نگهداری این زندانیان پیشین اطلاعی در دست نیست.
XS
SM
MD
LG