لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۷

مشاور سابق امور رسانه ای نخست وزیر بریتانیا بازداشت شد


مشاور سابق امور رسانه ای نخست وزیر بریتانیا بازداشت شد
مشاور سابق امور رسانه ای نخست وزیر بریتانیا بازداشت شد

پلیس بریتانیا به منظور تحقیق در باره شنود مکالمات تلفنی توسط هفته نامه«نیوز آو ورلد» اندی کلسون سرپرست سابق ارتباطات نخست وزیر و سردبیر سابق این نشریه را دستگیر کرده است. اداره پلیس لندن روز جمعه اعلام کرد اندی کلسون مشاور سابق امور رسانه ای دیوید کامرون را به ظن فساد و تبانی برای شنود تلفنی بازداشت کرده است.

نخست وزیر بریتانیا سال پیش وی را استخدام کرده بود. اما کلسون در ماه ژانویه و با آغاز تحقیقات پلیس در باره اتهام شنودهای تلفنی استعفا داد. کلسون این روزنامه را در سال ۲۰۰۷ زمانی که دو کارمند آن به دلیل شنود پیام های تلفنی خانواده سلطنتی بریتانیا برای مدتی کوتاه زندانی شدند، ترک کرد. یکی از آن کارمندان، اولیو گودمن، روز جمعه به ظن فساد بار دیگر دستگیر شد. پلیس همچنین دفتر روزنامه دیلی استار را که گودمن از زمان آزادی در آن کار می کرد، بازرسی کرده است.

در همین حال دیوید کامرون در یک کنفرانس خبری گفت کلسون را پس از آن که اطمینان داده بود که از شنود تلفنی هیچ اطلاعی ندارد، استخدام کرده بود. وی در عین حال تاکید کرد که این انتصاب صحیح نبوده است. کامرون روز جمعه همچنین قول داد که تحقیقات قضایی در باره این رسوائی را پس از پایان تحقیقات پلیس آغاز خواهد شد. وی همچنین گفت هیات مستقلی جهت تدوین مقررات جدید برای سازمان های خبری بریتانیا تشکیل شود. نخست وزیر بریتانیا تاکید کرد رهبران احزاب سیاسی برای کسب تایید روزنامه ها ،چشمان خود را به روی رفتارهای بد آنها بسته بودند.

رسانه های بریتانیایی در این هفته فاش کردند که تحقیق در باره «نیوز آو ورلد» بسیار گسترده است. از جمله این که نشریه پیام های تلفنی یک دختر دانش آموز مقتول، برخی قربانیان تروریسم و سربازان جان باخته در جنگ را شنود می کرده است. پرداخت رشوه به پلس برای دریافت اطلاعاتی در باره داستان ها از دیگر اتهام های این نشریه است. این افشاگری ها خشم عمومی را برانگیخته و موجب شده تا شرکت منتشر کننده« نیوز آو ورلد» اعلام کند که این نشریه پرفروش پس از روز یکشنبه تعطیل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG