لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۳

پلیس بریتانیا ۹ نفر را به ظن ارتباط با تروریستم دستگیر کرد


دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا
دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا

پلیس بریتانیا روز پنجشنبه اعلام کرد به عنوان بخشی ازعملیات ضد افراطگرایی اسلامی، ۹ نفر از جمله یک واعظ افراطی را دستگیر کرده است.

بریتانیا هفته گذشته هشدار تهدید بین‌المللی را به سطح «جدی» بالا برد، و دیوید کامرون نخست وزیر گفته است گروه موسوم به «دولت اسلامی» کشور را با بزرگترین خطر امنیتی روبرو کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پلیس بریتانیا در بیانیه‌ای گفت این دستگیری‌ها پاسخی به هیچ تهدید فوری نیست، اما ۹ نفر که مشکوک به ارتباط با تروریستم و وابستگی به یک سازمان ممنوعه و حمایت از آن بازداشت شده‌اند.

شبکه‌های خبری بی‌بی‌سی و اسکای نیوز گزارش دادند یکی از دستگیرشدگان، انجم چودری رئیس پیشین سازمان ممنوعه المهاجرون است، که در سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در آمریکا تظاهراتی ترتیب داد و جزوه‌هایی که هواپیماربایان در آن «۱۹ مرد باشکوه» نامیده شده‌اند را توزیع کرد.

پلیس حاضر نشد دستگیری چودری، که اخیرا علیه حملات غرب به مواضع گروه دولت اسلامی (داعش) سخن گفته است، را تائید کند یا آن که جزئیات بیشتری ارائه دهد.

افراد دستگیر شده بین ۲۲ و ۵۱ سال دارند و در کلانتری‌هایی در مرکز شهر لندن در بازداشت هستند؛ در همین حال نیروهای امنیتی و پلیس در حال جستجوی مظنونان احتمالی دیگر در ۱۰ محل در سراسر پایتخت و در مرکز انگلستان هستند.

پیروان چودری در گذشته به چندین توطئه ارتباط داده شده‌اند و یکی از مردانی که در ماه مه گذشته یک سرباز را در خیابانی در لندن کشت، در تظاهراتی که او سازمان می‌داد، شرکت می‌کرد.

چودری به هیچ جرم مرتبط با تروریسم متهم نشده است.

XS
SM
MD
LG