لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۴

شورش از لندن به دیگر شهرهای بریتانیا گسترش پیدا می کند


شورش از لندن به دیگر شهرهای بریتانیا گسترش پیدا می کند
شورش از لندن به دیگر شهرهای بریتانیا گسترش پیدا می کند

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا تعهد کرده است نظم را دوباره برقرار سازد و مسئولان شورش های خشونت بار در لندن و شهر های دیگر را مجازات کند.

دیوید کامرون نخست وزیر، اعضای پارلمان را که در تعطیلات تابستانی هستند به تشکیل جلسه فوق العاده ای فراخوانده و شمار پلیس در خیابان ها را برای مقابله با بحران سه برابر کرده است.

خشونت ها منجر به کشته شدن یک تن و زخمی شدن ۵۸ تن دیگرشد. بیشتر زخمی شدگان آنان افسران پلیس هستند.

ساختمان ها، خودروها و ایستگاه های اتوبوس به آتش کشیده شده اند و پلیس دوشنبه شب برای سومین شب پیاپی در چندین محله لندن با جوانان به زد و خورد پرداخت. در کرویدون، در جنوب لندن، یک بلوک کامل، از جمله یک فروشگاه که سابقه تاریخی دارد، به آتش کشیده شد.

نخست وزیر خشونت را «جنایت کامل» نامید.

نا آرامی ها پس از آن آغاز شد که پلیس مردی را در محله توتنهام، که از نظر اقتصادی عقب مانده است، کشت. در باره شرایطی که موجب مرگ او شد اختلاف نظرهایی وجود دارد.

کامرون برای برخورد با بدترین نا آرامی و خشونتی که پایتخت بریتانیا در چندین دهه دیده است سفر به ایتالیا را نیمه تمام گذاشت.

وی پس از دیداری از ویرانه ها، ساختمان های سوخته و غارت شده را «نفرت انگیز» توصیف کرد. و شمار افراد پلیس در لندن را به ۱۶ هزار نفر افزایش پیدا داد.

همچنین مسابقه فوتبال بریتانیا با هلند در روز چهارشنبه و نیز یک رقابت دوستانه بین غنا و نیجریه در لندن لغو شده است.

گزارش ها حاکی است در بیرمنگهام، لیورپول و بریستول نیز چپاول و آتش سوزی روی داده است. پلیس می گوید تاکنون حدود ۵۲۵ نفر را در لندن بازداشت کرده و ۶۹ نفر از آنان به سرپیچی از قانون متهم شده اند.

بسیاری از ساکنان لندن می گویند شورش ها از خشم ناشی از وضعیت بد اقتصادی در شمال لندن، از جمله بیکاری بالا و کاهش سرویس های عمومی ناشی شد.

نیک کلگ معاون نخست وزیر بریتانیا خشونت را «غیر لازم، فرصت طلبانه و کاملا غیر قابل قبول» نامید. وزیر کشور، شورشیان را جنایتکار خوانده و آنها را محکوم کرد.

در توتنهام شمار بزرگی از اقلیت های قومی زندگی می کنند، این شهر تاریخی از تنش های نژادی دارد. در آنجا در سال ۱۹۸۵، یک افسر پلیس زمانی که جوانان آفریقایی- کارائیب بی خانه سر به شورش برداشتند کشته شد.

XS
SM
MD
LG