لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۹

ترزا می: جانشین سرسخت تاچر در مقام نخست وزیر بریتانیا


ترزا می نخست وزیر جدید بریتانیا - ۲۳ تیر ۱۳۹۵
ترزا می نخست وزیر جدید بریتانیا - ۲۳ تیر ۱۳۹۵

خلاصه‌ای از مقاله نیکو هاینس در وبسایت دیلی بیست

سال ۱۹۷۵ وقتی مارگارت تاچر به عنوان رهبر حزب محافظه کار انتخاب شد، به او به عنوان یک زن خانه دار پر سر و صدا نگاه می کردند که به هیچ عنوان آماده رهبری کشور نبود. "زن آهنین" بعدا از درون تاچر متولد شد.

ترزا می که از روز پنجشنبه بطور رسمی به عنوان رهبر حزب محافظه کار و دومین نخست وزیر زن بریتانیا آغاز به کار خواهد کرد، "فولاد آبدیده" است.

او شش سال در مقام وزیر کشور اداره نهادهای امنیتی، مجریان قانون، و سازمان های کنترل مرزی را بر عهده داشته است.

مقام وزارت کشور در بریتانیا عموما با رسوایی هایی پایان می گیرد و چنان پر مشغله است که به نوعی گورستان سیاسی بدنام بدل شده است، اما ترزا می طولانی ترین دوره وزارت کشور را در بیش از نیم قرن گذشته داشت.

با وجودی که بریتانیا با رای به خروج از اتحادیه بزرگترین بحران سیاسی اش از جنگ جهانی دوم را تجربه می کند، ترزا می موفق شد رقبای محافظه کارش را محو و از سر راه رقابت برای کسب جانشینی دیوید کامرون بر دارد.

نخست وزیر جدید بریتانیا در مقام وزیر کشور توطئه های تروریستی فراوانی را ناکام گذاشت و تجربه تصمیم گیری های روزانه پیاپی را داشته است.

ترزا می احتمال دارد سه گانه شاخصی را در صحنه جهانی با آنگلا مرکل و هیلاری کلینتون تشکیل دهد، اما رهبران دیگر کشورها باید بدانند که او از ایستادن در برابر هم حزبی های خود ابایی ندارد، چه رسد به دیگر رهبران جهان.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG