لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۰

حملات مرگبار پارلمان بریتانیا را به تعطیلی کشاند؛ پلیس آن را «تروریستی» می‌داند


در پی حمله فردی با چاقو و خودرو در اطراف کاخ «وست مینیستر» لندن، علاوه بر تعطیلی پارلمان بریتانیا و افزایش تدابیر امنیتی در پایتخت، دست کم چهار نفر، از جمله خود مهاجم، کشته شدند.

بر اساس گزارش های اولیه، یک مرد مسلح به سلاح سرد، عصر چهارشنبه بدون توجه به اخطار پلیس، قصد ورود به محوطه پارلمان را داشت و به یک مامور پلیس حمله و او را با ضربات چاقو زخمی کرد.

پلیس لندن گفته است تا کسب اطلاعات بیشتر از جزئیات مربوط به حادثه، با آن به عنوان یک «حمله تروریستی» برخورد می کند.

مهاجم در نهایت به ضرب گلوله ماموران امنیتی از پا در آمد. برخی رسانه ها، از جمله سی ان ان و گاردین نیز از کشته شدن پلیس مضروب خبر داده اند.

سرویس جهانی بی بی سی هم از کشته شدن یک زن خبر داده است. شبکه ان بی سی آمریکا می گوید او ظاهرا بر اثر ضربات چاقو جان خود را از دست داده است.

با کشته شدن یک عابر دیگر، شمار قربانیان به دست کم چهار نفر افزایش یافته است؛ با این حال از تعداد دقیق زخمی ها یا دیگر قربانیان حادثه هنوز خبر رسمی منتشر نشده است.

بر اساس تصاویر ارسالی از لندن، برخی از زخمی ها بر روی پل وست مینیستر بر زمین افتاده اند و به نظر می رسد حادثه در چند نقطه جداگانه رخ داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پلیس همچنین به خودرویی در اطراف پارلمان مشکوک شده و ساختمان های اطراف آن را تخلیه و خیابان های اطراف را نیز مسدود کرده است.

گفته شده این خودرو با عبور از پیاده رو و برخورد با عابران، به نرده های اطراف ساختمان پارلمان برخورد کرده و متوقف شده است.

بنا بر اعلام دفتر نخست وزیری بریتانیا، ترزا می در سلامت کامل به سر می برد و به محلی امن منتقل شده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده نیز به خبرنگاران در کاخ سفید گفت در جریان حوادث امروز لندن قرار گرفته است، اما وی به جزئیات بیشتری اشاره نکرد.

هویت و انگیزه مهاجم یا مهجمان مشخص نیست؛ اما این حادثه در نخستین سالگرد حملات مرگبار تروریستی در بروکسل، پایتخت بلژیک، رخ داده است.

وضعیت هشدار امنیتی در بریتانیا به سطح دو افزایش یافته و به نوشته رویترز، این نشان می دهد که احتمال وقوع حملات دیگری وجود دارد.

جلسه عصر مجلس عوام بریتانیا هنگام حادثه در جریان بود که به توصیه ماموران امنیتی متوقف شد و از نمایندگان خواسته شد در داخل ساختمان پارلمان بمانند.

تعداد زیادی از نیروهای ویژه پلیس بریتانیا به داخل پارلمان اعزام شده اند و علاوه بر تامین امنیت نمایندگان و کارکنان، در حال تجسس نقاط مختلف آن هستند.

این خبر در حال بروزرسانی است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG