لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۸

نخست وزیر بریتانیا از «آغازی تازه» در مناسبات با پاکستان سخن می گوید


نخست وزیر بریتانیا از «آغازی تازه» در مناسبات با پاکستان سخن می گوید
نخست وزیر بریتانیا از «آغازی تازه» در مناسبات با پاکستان سخن می گوید

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا خواهان عصر جدیدی در مناسبات بریتانیا و پاکستان شده است و میلیاردها دلار کمک و افزایش تجارت بین دو کشور را وعده می دهد.

رهبر بریتانیا روز سه شنبه نخستین دیدار خود از پاکستان را آغاز کرد. وی هشت ماه پیش با متهم ساختن اسلام آباد به «نگاهی دو سویه» در جنگ با تروریسم، جنجالی به راه انداخت.

آقای کامرون در یک کنفرانس خبری با یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان، گفت دو کشور نبرد با تروریسم برای دو کشور از اولویت بالایی برخوردار است. وی پس از نیمروز سه شنبه در سخنانی در جمع دانشجویان خواهان «آغازی تازه» با پاکستان شد و گفت پیوندهای آنها «شکست ناپذیر است.»

کامرون اعلام کرد بریتانیا با پاکستان برای تاسیس یک مرکز آموزشی جهت کمک به کشور برای مقابله با بمب هایی که در کنارجاده قرار داده می شوند، کار خواهد کرد.

بریتانیا همچنین یک میلیارد دلار کمک آموزشی بلاعوض به پاکستان را تعهد می کند. از این پول برای آموزش ۹۰ هزار آموزگار جدید و ساختن یا تعمیر مدارس جهت کمک به ورود چهار میلیون دانش آموز دیگر به مدارس استفاده خواهد شد.

دو کشور همچنین تجارت دوجانبه را تا سال ۲۰۱۵ به بیش از ۴ میلیارد دلار افزایش خواهند داد.

یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان در پی دیدار با رهبر بریتانیا به خبرنگاران گفت کشورش تصمیم دارد با تروریسم و افراط گرایی مبارزه کند. وی همچنین ابراز داشت پاکستان هم اینک بهای سنگینی بابت تلاش های ضد تروریستی خود پرداخته است.

XS
SM
MD
LG