لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۶

کامرون: گروه «خلافت اسلامی» باید نابود شود


دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا عهد کرده است برای شکست دادن گروه موسوم به «خلافت اسلامی» از هیچ اقدامی فروگذار نکند.

یک روز پس از انتشار ویدیوی سربریدن الن هنینگ امداد گر بریتانیائی، کامرون روز شنبه با تیم امنیتی خود ملاقات کرد و سپس در پیامی گفت «خلافت اسلامی » باید مسئول قتل هنینگ شناخته شود. کامرون او را مردی آرام و رحیم که فقط می خواست به دیگران کمک کند نامید، و گفت «ما از تمام امکانات خود برای شکست دادن این سازمان بی رحم و وحشی استفاده خواهیم کرد.»

روز جمعه، شورای امنیت سازمان ملل متحد در محکوم ساختن گردن زدن امداد گر به پرزیدنت اوباما و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا پیوست، و در بیانیه ای گفت این جنایت « یادآور اندوهبار خطرات فزاینده ای است که در برابر امدادگران و داوطلبان کمک های بشر دوستانه قرار دارد و بی رحمی پیکار جویان دولت اسلامی را نشان می دهد.»

پرزیدنت اوباما آنچه را قتل بی رحمانه نامید بشدت محکوم کرد، و گفت امریکا و متحدانش به کوشش برای تضعیف و نابودی گروه «خلافت اسلامی» ادامه خواهند داد.

گروه ویدیوی گردن زدن هنینگ را به همان شیوه سربریدن سه اسیر دیگر غربی دیرگاه جمعه پست کرد. ویدیو با سخنان کوتاه مردی سیاهپوش که گروگان دیگری بنام پیتر کاسینگ، امریکایی ، را تهدید می کرد تمام شد. مقامات امریکایی تائید می کنند کاسینگ در اسارت گروه تروریست قرار دارد.

در این میان، به گزارش رویترز، گروه های مسلمان در سراسر بریتانیا روز شنبه در محکوم ساختن سربریدن امداد گر- راننده ۴۷ ساله تاکسی اهل سالفورد در شمال انگلستان - به دیوید کامرون پیوستند. دبیر کل شورای مسلمانان بریتانیا قتل هنینگ را «عملی نفرت انگیز» نامید. گروهی که خود را مسلمانان شمال بریتانیا می نامد، هنینگ را یک «قهرمان ملی» توصیف کرد . مدیر اجرائی بنیاد رمضان، که به جوانان مسلمان کمک می کند، گفت «این قتل وحشیانه حمله ای به تمام مردم منزه در سراسر جهان است.»

هنینگ بخشی از یک کاروان امداد غیر رسمی بود که در دسامبر سال پیش هنگام حمل دارو و تدارکات پزشکی به بیمارستانی در شمال غربی سوریه ربوده شد.

XS
SM
MD
LG