لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۲

نخست وزیر انگلیس با همتای عراقی دیدار کرد؛ تشکر العبادی از بریتانیا


ترسا می، نخست وزیر انگلیس در نخستین دیدار اش از عراق با حیدر العبادی دیدار کرد.

در کنفرانس مطبوعاتی ای که پس از دیدار دو نخست وزیر برگزار شد، حیدر العبادی گفت: «رابطه عراق و انگلیس شاهد پیشرفتی شگرف است. ما از دولت انگلیس به خاطر پشتیبانی از عراق در تمامی زمینه ها بخصوص در مبارزه با تروریسم، مسائل امنیتی و پشتیبانی هوایی سپاسگزاریم.»

بریتانیا از متحدان اصلی ائتلاف به رهبری آمریکا در عراق است که نقشی مهم در مبارزه با داعش داشته است. دولت انگلیس در ماه سپتامبر اعلام کرد حدود ۶۰۰ سرباز این کشور در عراق حضور دارند. نقش اصلی سربازان انگلیسی آموزش نیروهای عراقی، کمک های پزشکی و همچنین آموزش مقابله با وسایل منفجره است.

در ادامه سفر نخست وزیر انگلیس به خاور میانه، می روز چهارشنبه هشتم آبان با سفر به عربستان سعودی، با پادشاه این کشور دیدار خواهد کرد. جنگ یمن از محورهای اصلی گفتگوی می با ملک سلمان خواهد بود.

نخست وزیر انگلیس روز سه شنبه گفت: «موضع ما در مورد اجازه ورود کمک های انسان دوستانه و تجاری به بندر تحت محاصره حدیده بسیار روشن است. واضح است که این موضوعی است که در دیدار از عربستان مطرح خواهم کرد.»

پس از پرتاب موشک از سوی یمن به عربستان در چهارم نوامبر، عربستان سعودی دسترسی هوایی و دریایی به بندر حدیده که در کنترل نیروهای شیعه است را مسدود کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG