لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۳

دیدگاه: صادق خان و جرمی کوربین مخمصه نازنین زاغری را بیشتر از بوریس جانسون جدی نمی گیرند


یادداشتی از شاپی خرسندی در ایندپندنت

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، او و گابریلا، دختر تقریبا چهار ساله شان، را دو سال است که ندیده است. مقامات ایران از صدور ویزا برای ریچارد سر باز می زنند.

پرونده نازنین موقعی به صفحه اول روزنامه های بریتانیا راه پیدا کرد که بوریس جانسون با یک لغزش و گفتن این که نازنین در ایران ژورنالیسم تدریس می کرد وضع را بدتر کرد.

نازنین به همراه دختر خردسالش برای تعطیلات و دیدار پدر و مادر به ایران رفته بود.

اشتباه وزیر خارجه بریتانیا ادعای ایران را که نازنین جاسوس است را تقویت کرد و باعث شد زندانبانان او حکم پنج سال زندان اش را توجیه کنند.

به دنبال اشتباه غیرقابل بخشش وزیر خارجه بریتانیا، قدرتمندترین چهره های حزب کارگر ناگهان به پرونده نازنین زاغری رتکلیف توجه نشان دادند.

صادق خان، شهردار لندن، و جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا، خواستار کناره گیری بوریس جانسون شدند.

ولی آن ها تا قبل از آن چه می کردند؟ به نظر می رسد فرصت کوبیدن یک عضو حزب محافظه کار برایشان اغوا کننده تر از آزادی نازنین بود.

وقتی ماه مارس سال گذشته، شهردار لندن برنامه نمایش فیلم ایرانی برنده اسکار را در میدان ترافالگار لندن برگزار می کرد حتی به خانواده رتکلیف و حامیان نازنین اجازه نداد در برابر جمعیت حاضر در میدان صحبت کنند.

تجربه این خانواده این است که از سوی جمهوری اسلامی و دولت بریتانیا به حاشیه رانده شده اند.

من حامی حزب کارگرم و از کوربین حمایت کرده ام، اما اگر شما از کسی بخواهید استعفا کند و پنج ماه بعد هیچ کاری نکنید، آیا نباید مجازاتی در کار باشد؟

چپگرایان اغلب استدلال می کنند که انفعال در برابر بی عدالتی همدستی با آن است. بر این مبنا، کوربین و خان که به شکل عجیبی در دومین سالروز زندان نازنین ساکت بودند، در رنج او همدست نیستند؟

اکنون حزب کارگر باید خواستار اقدامی علیه حبس غیرانسانی این زن بریتانیایی بی گناه در جمهوری اسلامی ایران باشد.

درک رنج نازنین دشوار است. دختر او فقط دو بار در هفته هر بار ۴۵ دقیقه فرصت دارد مادرش را ببیند. دختر خردسال از طریق اسکایپ با پدرش در تماس است اما، یادش رفته انگلیسی صحبت کند.

کوربین سال ۲۰۱۴ به ایران رفت. او به عنوان یک ضد امپریالیسم مخالف جنگ عراق مورد احترام دولت ایران است. چرا او حرفی نمی زند؟ چرا شهردار مسلمان لندن چیزی نمی گوید؟

تولیپ صدیق، نماینده پارلمان، نمی تواند به تنهایی برای آزادی نازنین فشار بیاورد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG