لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۰

گزارش حقوق بشر وزارت خارجه بریتانیا


گزارش سالانه وزارت امور خارجه بریتانیا در مورد وضعیت حقوق بشر در جهان منتشر شد. ۲۷ کشور در این گزارش از مایه نگرانی توصیف شده اند که ایران یکی از آنهاست.

بنا بر این گزارش، کارنامه حقوق انسانی در ایران در سال ۲۰۱۲ بسیار ضعیف بود و جمهوری اسلامی با استفاده از ابزارهایی چون ارعاب و بازداشت های خود سرانه، به سرکوب شدید آزادی بیان در ایران ادامه داده است.

در این گزارش همچنین به بدرفتاری حکومت با مدافعان حقوق بشر، جلوگیری از دسترسی به وکیل مدافع, فقدان حاکمیت قانون، شکنجه زندانیان، نبود آزادی مذهب، تبعیض علیه زنان، و اجرای احکام اعدام اشاره شده است.

در گزارش آمده است که بریتانیا در افزایش فشار بین المللی بر رژیم ایران برای بهبود کارنامه خود نقشی برجسته داشت و از تمدید ماموریت احمد شهید بازرس ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر ایران حمایت کرد.

در مراسمی که روز دوشنبه با حضور ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا در کاخ تشریفات وزارتخانه برای معرفی گزارش سالانه حقوق بشر برگزار شد، علاوه بر دیپلماتها و نمایندگان برخی سازمانهای غیر دولتی مدافع حقوق بشر، دکتر احمد شهید و نیز مدلین ریس از اتحادیه بین المللی زنان برای صلح و آزادی نیز حضور داشتند.
XS
SM
MD
LG