لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۷

بریتانیا به دنبال محافظت از کشتی‌ها در تنگه هرمز: دعوت از آمریکا، فرانسه و کشورهای اروپایی به نشست در بحرین


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

بریتانیا نمایندگان نظامی ایالات متحده، فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی را به نشستی در بحرین برای تشکیل یک نیروی بین‌المللی به منظور محافظت از کشتی‌ها در تنگه هرمز دعوت کرده است.

روزنامه گاردین گزارش کرده است که بریتانیا امید دارد با این کار نقش میانجی را میان ایالات متحده و دیگر کشورها، چون آلمان که برای پیوستن به ائتلاف تحت رهبری آمریکا تردید دارند، ایفا کند.

براساس این گزارش، بریتانیا پیشنهاد کرده است که این نیرو با رهبری اروپا ایجاد و مانع از توقیف بیشتر کشتی‌ها از سوی ایران در تنگه هرمز شود.

مقام‌های بریتانیا اما بر این باورند که چنین ائتلافی بدون حضور ایالات متحده موفق نخواهد بود، چرا که آمریکا بزرگترین نیروی نظامی را در منطقه دارد.

تنش میان ایران و بریتانیا طی هفته‌های اخیر افزایش یافته است. ماه گذشته ماموران نیروی دریایی بریتانیا و مقام‌های جبل‌الطارق یک نفتکش ایرانی را که به سمت سوریه در حرکت بود، توقیف کردند.

دلیل توقیف این نفتکش که حاوی دو میلیون بشکه نفت بود، نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه عنوان شده بود.

یک هفته پس از این اتفاق، سپاه پاسداران تلاش کرد که یک نفتکش بریتانیایی را توقیف کند، اما با دخالت یک ناو بریتانیایی، نیروهای سپاه مجبور به عقب‌نشینی شدند.

سپاه پاسداران روز ۲۸ تیرماه در نهایت اقدام به توقیف یک نفتکش کرد که با پرچم بریتانیا در حرکت بود. این اقدام از سوی بریتانیا به «راهزنی» تعبیر شد و واکنش کشورهای مختلف جهان و همچنین ناتو را به همراه داشت.

بریتانیا به دنبال این اتفاق اعلام کرد که ناوهای جنگی این کشور، کشتی‌های بریتانیا را حین عبور از تنگه هرمز همراهی خواهند کرد.

جمهوری اسلامی در گذشته نیز بارها تهدید کرده بود چنانچه قادر به صدور نفت خود نباشد، تنگه هرمز را - جایی که یک پنجم نفت جهان از آن می‌گذرد - خواهد بست. به دنبال حملات انجام شده به نفتکش‌ها در ماه‌های مه و ژوئن در منطقه خلیج فارس و شناسایی ایران به عنوان مظنون اصلی این حملات، ایالات متحده از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی خبر داد.

پیشتر، مایک پمپئو در مورد اقدامات ایران در نزدیکی تنگه هرمز و توقیف نفتکش بریتانیایی گفته بود که ایران حالا دست به راهزنی دریایی در سطح حکومتی زده و یک کشتی که در حال حرکت در آب‌های بین‌المللی است را توقیف کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG