لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۸

کنفرانس مالی و بانکی ایران در لندن به دلیل "مشکل ویزا" لغو شد


کنفرانس بین المللی همکاری‌های مالی و بانکی با ایران، که قرار بود در بریتانیا برگزار شود، لغو شد. این دومین بار است که یک کنفرانس اقتصادی مربوط به ایران در لندن، پس از اجرای توافق اتمی و برچیده شدن تحریم‌ها، لغو می‌شود.

شبکه خبری اسکای نیوز روز پنجشنبه گزارش داد، این کنفرانس که قرار بود با میزبانی "یورومانی" (Euromoney) در هتل روچستر شهر لندن برگزار شود، به دلیل عدم صدور ویزا برای هیات ایرانی در مهلت مقرر، لغو شده است.

پیشتر نیز قرار بود نشستی با هدف معرفی فرصت همکاری‌های بین المللی در حوزه انرژی ایران، پس از اجرای توافق هسته‌ای تهران و جامعه جهانی، در لندن برگزار شود؛ که آن هم لغو شد.

به دنبال اعلام رسمی اجرای توافق اتمی در اواخر دی ماه، فیلیپ هاموند وزیر خارجه بریتانیا ابراز امیدواری کرد که بازرگانان بریتانیایی از فرصت‌هایی که با لغو تحریم‌ها فراهم می شود، استفاده کنند.

تحریم‌های مالی و بانکی، علاوه بر تحریم صنعت نفت و گاز، بخش عمده تحریم‌های بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران بود که به دلیل اختلاف بر سر ماهیت برنامه هسته‌ای تهران اعمال شد.

با وجود اجرای توافق اتمی و آغاز روند لغو تحریم‌ها، هنوز ابهاماتی در زمینه ارتباطات مالی و بانکی با ایران وجود دارد، که مانعی در راه تعامل شرکت‌های خارجی با طرف ایرانی است.

"یورومانی" هدف از برگزاری کنفرانس بانکی لندن را "برقراری ارتباط دوباره میان بانک‌ها، مؤسسات مالی و نهادهای فعالی در بازار سرمایه ایران با مؤسسات و نهادهای مالی بین المللی" عنوان کرده است.

این شرکت در بیانیه‌ای گفت که نهایت تلاش برای حضور هر چه بیشتر نمایندگان ایران در این نشست را به عمل آورد؛ اما "تنها به دلایل ویزایی" نمی‌تواند آن را در تاریخ مقرر (۱۸ اسفند ماه) برگزار کند.

بنا بر اعلام یورومانی، برگزاری کنفرانس فوق به تاریخ دیگری که بتوان از حضور بیشترین نمایندگان ایران در آن اطمینان یافت، موکول خواهد شد. با این حال یورومانی تاریخ مشخصی برای آن ارائه نکرد.

بریتانیا سفارت خود در تهران را از آذر ماه سال ۱۳۹۰ و پس از حمله برخی معترضان به داخل ساختمان آن، تعطیل کرد. اما پس از حصول توافق جامع اتمی در ۲۳ تیر ماه سال جاری، تصمیم به بازگشایی آن گرفت.

شهریور ماه گذشته، سفارت بریتانیا در تهران پس از حدود چهار سال بازگشایی شد، اما خدمات کنسولی ارائه نمی‌داد؛ تا روز گذشته پنجم اسفند ماه، که خدمات مربوط به صدور ویزا از سر گرفته شد.

XS
SM
MD
LG