لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۱

تمرکز نخست وزیر بریتانیا بر موافقت نامه های دفاعی در اندونزی


تمرکز نخست وزیر بریتانیا بر موافقت نامه های دفاعی در اندونزی
تمرکز نخست وزیر بریتانیا بر موافقت نامه های دفاعی در اندونزی

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه از جاکارتا دیدن کرد. فروش تسلیحات در صدر موضوعات مورد گفتگوی وی با مقامات اندونزی بود.

در شرایطی که چین هزینه های دفاعی خود را به طور جدی افزایش داده و هند در مقام یکی از بزرگترین واردکنندگان سلاح ظهور کرده است، اندونزی که بزرگترین اقتصاد جنوب شرق آسیا را داراست، نیز در همین مسیر قدم برمی دارد.

نخست وزیر بریتانیا که شاهد کندی رشد اقتصادی در کشور است همراه با یک هیات ۳۰ نفری بازرگانی برای یک سفر پنج روزه به آسیا سفر کرده است.

کامرون به رسانه های محلی گفت بریتانیا «بهترین تجهیزات دفاعی در جهان» را تولید می کند. او ابراز امیدواری کرد که با توجه به رشد اقتصادی توانمند و تمایل دولت های منطقه جنوب شرق آسیا برای افزایش بودجه دفاعی، بریتانیا در آنها سرمایه گذاری کند.

گزارش های سال گذشته حاکی است بریتانیا و اندونزی در باره قرارداد ۲ میلیارد دلاری فروش ۲۴ جت جنگنده «تایفون یوروفایتر» مذاکره کرده اند.

اندونزی، چهارمین کشور پرجمعیت جهان است و برای مدرنیزه کردن ارتش و صنایع دفاعی خود که به اندازه کافی مجهز و قوی نیست، طرح های گسترده ای دارد.

یوهانس سلیمان، کارشناس دفاعی دانشگاه اندونزی می گوید تجهیزات نظامی کشور به شدت تحلیل رفته است که حتی عقد یک قرارداد بزرگ و عمده با بریتانیا همچون قطره ای در یک سطل خالی خواهد بود.

در پی مطرح شدن اتهاماتی مبنی بر نقض حقوق بشر در تیمور شرقی، پاپوآ و آچه، دولت های ایالات متحده و بریتانیا از دهه ۱۹۹۰ تاکنون فروش تجهیزات دفاعی به اندونزی را ممنوع کرده بودند.

یک دهه تحریم و فساد گسترده و دیرینه در بخش های مختلف ارتش و نیروهای نظامی توانایی های دفاعی این کشور را به شدت تضعیف کرده است.

یوهانس سلیمان می گوید با وجود اختلافات مرزی که در دریای جنوب چین وجود دارد، ارتش اندونزی در موقعیتی قرار ندارد که بر این منطقه راهبردی اعمال نفوذ کند.

سازمان های غیردولتی از پیشینه حقوق بشر در اندونزی و فقدان پاسخگویی برای سربازانی که در مناطق غرب پاپوآ از قدرت خود سوء استفاده کرده اند، انتقاد میکنند. اما نخست وزیر بریتانیا به توسعه مناسبات اقتصادی با اندونزی مشتاق است و می گوید وضعیت نقض حقوق بشر در آنجا بهبود یافته و کشور از آن دوران تیره فاصله گرفته است.

نخست وزیر بریتانیا روز سه شنبه یک موافقت نامه نظامی با ژاپن امضا کرد. انتظار می رفت روز چهارشنبه نیز یک قرارداد ۲̷٥ میلیارد دلاری بین شرکت هواپیماسازی ایرباس بریتانیا و شرکت هوایی گارودا در اندونزی بسته شود.

XS
SM
MD
LG