لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۹

تاکید هیگ بر تعهد بریتانیا به امینت متحدانش


وزیر امورخارجه بریتانیا بر تعهد کشورش به امنیت کشورهای حاشیه خلیج فارس تاکید گذاشت و گفت توافقنامه اتمی ایران و قدرت های جهانی، تعهد بریتانیا به متحدانش را کاهش نمی دهد.

به گزارش اسوشیتد پرس، ویلیام هیگ روز جمعه در همایش گفت و شنود منامه در پایتخت بحرین، گفت بریتانیا و دیگر کشورهای غربی باید بر تعهد خود به ثبات در منطقه خلیج فارس پای بند بمانند و آنرا تقویت کنند. او یادآور شد بریتانیا همکاری امنیتی و دفاعی با منطقه را گسترش می دهد.

بر اساس توافقنامه ژنو، ایران موافقت کرد بخش هایی از برنامه اتمی خود را به مدت شش ماه در ازای کاهش تحریم های غرب متوقف سازد.

کشورهای حاشیه خلیج فارس عموما از توافق استقبال کردند، و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران ، در آنچه نشانه ای بر گرم شدن مناسبات تلقی شده است، هفته پیش از چهار کشور – کویت، عمان، قطر و امارات متحده عربی – دیدن کرد.

با این حال، در گزارش اسوشیتد پرس گفته می شود رهبران آنها همچنان نسبت به مقاصد ایران مشکوک هستند و از آن بیم دارند که مناسبات بهتر با غرب تهران را تقویت کند و منطقه را بی ثبات سازد. عربستان سعودی بویژه ایران را تهدیدی برای نفوذ خود در منطقه می بیند.

کشورهای حاشیه خلیج فارس همچنین ایران را به دامن زدن اعتراضات شیعیان در بحرین ، متحد اصلی آمریکا و بریتانیا، متهم می سازند.

گزارش اسوشیتد پرس حاکی است که پیش ازسخنانی ویلیام هیگ، معترضین اپوزیسیون بار دیگر به خیابان های منامه ریختند.

او همچنین روشن ساخت که هر پیشرفتی در بهبود مناسبات با ایران نباید به زیان متحدان عرب بریتانیا در سوی دیگر خلیج فارس تمام شود.
XS
SM
MD
LG