لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۰

کامرون: همه پرسی برای ادامه عضویت در اتحادیه اروپا


اتحاديه اروپا در لحظه ای تاريخی
اتحاديه اروپا در لحظه ای تاريخی
دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرده است اگر حزب او در انتخابات آتی برنده شود در نظر دارد درباره شرایط عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا مجددا مذاکره کند و بعد از مردم بریتانیا بخواهد به نتیجه آن رای بدهند.

آقای کامرون این موضوع را که مدتی بود انتظار آن می رفت، امروز، چهارشنبه، در یک سخنرانی مطرح کرد و هشدار داد سرخوردگی عمومی از اتحادیه اروپا از هر زمان دیگری بیشتر شده است. وی گفت مناسبات جدید با اتحادیه اروپا باید بر پایه "یک بازار واحد" متمرکز باشد.

وی گفت پس از آن مردم بریتانیا فرصت خواهند داشت با رای "آری یا نه" شرایط جدید عضویت در اتحادیه اروپا را بپذیرند و یا تصمیم به خروج از آن بگیرند.

نخست وزیر بربتانیا گفت: "برنامه کار محافظه کاران در سال ۲۰۱۵ در خواست از مردم در مورد ماموریت دولت محافظه کار برای توافقی جدید با شرکای اروپائی در پارلمان آتی است. این مناسباتی خواهد بود که پایه و اساس آن را بازاری واحد تشکیل می دهد، و هنگامی که درباره شرایط جدید مذاکره کردیم، به مردم بریتانیا این فرصت داده خواهد شد که در یک همه پرسی، به این سئوال ساده پاسخ بدهند که آیا با شرایط جدید در اتحادیه اروپا بمانیم یا آن را ترک کنیم".

انتخابات آتی در بریتانیا قرار است در سال ۲۰۱۵ انجام گیرد.

اعلام نظر نخست وزیر بریتانیا در مورد شرایطی جدید برای ماندن در اتحادیه اروپا احتمالا بعضی از متحدان بریتانیا را نگران می کند و پایه های اعتماد عمومی را نسبت به ثبات این اتحادیه بیشتر متزلزل خواهد کرد.

مقامات اروپائی به آقای کامرون علیه تلاش برای تجدید مذاکره در باره شرایط عضویت هشدار داده اند.

آمریکا نیز گفته است مایل است بریتانیا با موضعی قوی در اتحادیه اروپا باقی بماند.
XS
SM
MD
LG