لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۵

مذاکرات بریتانیا و اتحادیه اروپا در مورد توافق «برگزیت» به نتیجه نرسید


ترزا می نخست وزیر بریتانیا (جلو) و ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا در نشست خبری پس از مذاکرات برگزیت در بروکسل - ۱۳ آذر ۱۳۹۶
ترزا می نخست وزیر بریتانیا (جلو) و ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا در نشست خبری پس از مذاکرات برگزیت در بروکسل - ۱۳ آذر ۱۳۹۶

مذاکرات سطح بالای دیپلماتیک بریتانیا و اتحادیه اروپا برای رسیدن به توافق نهایی بر سر جزئیات روند مربوط به خروج بریتانیا از آن بلوک اروپایی، به ویژه در مورد آینده مرزهای ایرلند، روز دوشنبه بدون نتیجه به پایان رسید.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، با وجود یأس و امیدی که در طول نشست حاکم بود، توافقی بر سر مبلغ پرداختی لندن به اتحادیه برای برگزیت، حقوق شهروندان متاثر از تغییر، و تعیین تکلیف مرزهای ایرلند حاصل نشد.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌خواهند تا پیش از برگزاری نشست سران در روزهای ۱۴ و ۱۵ دسامبر، با لندن در مورد جزئیات حقوقی به توافق برسد تا بتوانند برای مرحله بعدی مذاکرات، یعنی تجارت، تصمیم‌گیری کنند.

عدم موفقیت در رسیدن به توافق در موارد فوق موجب افزایش نگرانی‌ها از آن شده است که ممکن نخواهند بود تا پیش از مهلت ۲۹ مارس ۲۰۱۹، که لندن برای خروج نهایی تعیین کرده است، موفق به انجام این کار شوند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی در همین زمینه از قول رئیس کمیسیون اروپا نوشت، ترزا می نخست وزیر بریتانیا مذاکره کننده سرسختی در گفت‌گوهای برگزیت است و بی‌نتیجه بودن نشست امروز به معنای «شکست» نیست.

ژان کلود یونکر در ادامه به خبرنگاران در بروکسل گفت، «به رغم آن که نهایت تلاش خود را به خرج دادیم و پیشرفت قابل ملاحظه‌ای هم در مورد موضوع‌های باقی مانده داشتیم، اما امکان پذیر نشد که توافق را تکمیل کنیم.»

خانم می هم با بیان این که اختلاف بر سر برخی مسائل همچنان باقی مانده و نیاز به مشورت و گفت‌وگوهای بیشتر دارد، گفت چند روز آینده مذاکرات ادامه خواهد یافت و مطمئنم می‌توانیم آن را با نتیجه مثبت به پایان برسانیم.

پس از برگزاری همه پرسی ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶ (سوم تیر ۱۳۹۵) در مورد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا – که به تایید اکثریت رأی دهندگان بریتانیایی رسید – ۲۷ عضو دیگر آن اتحادیه خواستار آغاز هر چه سریع‌تر روند خروج شدند.

نخستین دور رسمی این مذاکرات روز ۲۹ خرداد ماه سال جاری برگزار شد.

آیا بریتانیایی ها پشیمان شده‌اند؟

در همین حال، روزنامه بریتانیایی «دیلی میل» روز یکشنبه از نتیجه یک نظرسنجی جدید خبر داد که در آن نزدیک به نیمی از بریتانیایی‌ها از برگزاری یک همه‌پرسی دیگر در مورد جزئیات توافق نهایی مربوط به برگزیت هستند.

این نظرسنجی هفته گذشته و پس از انتشار برخی گزارش‌ها انجام شد که لندن حاضر است مبلغی حدود ۵۰ میلیارد یورو (۵۹ میلیارد دلار آمریکا) برای رسیدن به یک توافق نهایی بر سر برگزیت، به اتحادیه اروپا پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG