لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۷

مانع تراشی بر سر راه مهاجران بریتانیا


مهاجران غیرقانونی بریتانیا، در صف گرفتن غذا از یک سازمان امدادگر فرانسوی
مهاجران غیرقانونی بریتانیا، در صف گرفتن غذا از یک سازمان امدادگر فرانسوی

قرار بود یک مرد افغانی و یک زن مهاجر اسلواکی در شمال انگلستان ازدواج کنند. اما در آخرین مراحل سرنوشت به گونه دیگری رقم خورد و هر دو توسط پلیس، بازداشت شدند. پلیس «یورکشایر» در توضیح این اقدام خود می گوید ازدواج ظاهری بود تا داماد بتواند همچنان در بریتانیا بماند.

مقامات امور مهاجرت در انگلیس تلاش می کنند تا این نوع ازدواج ها را شناسایی کرده و مانع سوء استفاده مهاجران شوند. در جنوب انگلیس یک کشیش به اتهام انجام ۳۶۰ ازدواج صوری محکوم شده است. یک مقام مسئول در اداره پلیس می گوید: «ما از موارد بسیاری خبر داریم که برای مثال یک تبعه اهل غرب آفریقا که در اروپا نیست با یک تبعه اروپایی اهل هلند، یا فرانسه یا پرتغال ازدواج می کند و همه حقوق آنان را بدست می آورد، به همین دلیل مهاجران به ازدواج با یک تبعه اروپا علاقه دارند».

پدر روحانی بالیمور در یک کلیسای انگلیسی، در این باره می گوید: «این کار به یک تجارت تبدیل شده است، به نحوی که ترتیب دهندگان این نوع ازدواج ها می توانند به ازای هر ازدواج صوری بیش از ده هزار دلار درآمد داشته باشند». وی اکنون با پلیس همکاری می کند. این همکاری زمانی آغاز شد که از او خواسته شد تا مراسم یک ازدواج صوری را برگزار کند. در طول مراسم او به جای خواندن خطبه عقد تنها از ایستگاه های قطار نام می برد و عروس که به سختی انگلیسی می فهمید، جملات او را تکرار می کرد.

کشیش «تیم کود لینگ» هم معتقد است که وجود یک سیستم قانونی موازی، کلیساها را به هدفی آسان تبدیل کرده است.
در همین حال دولت محافظه کار دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا تلاش می کند تا جذب مهاجران خارج از محدوده جغرافیایی اتحادیه اروپا را کاهش دهد. لندن قانونی را تصویب کرده است که ورود سالانه ۲۴ هزار و صد نفر به بریتانیا را مجاز اعلام می کند. این قانون در حال حاضر موقتی است اما انتظار می رود از ماه آوریل سال آینده دائمی شود.

همزمان، اعمال قانون اخیر با انتقاد گروهی از برندگان جایزه نوبل مواجه شده است که می گویند این قانون مانع رسیدن دانشجویان و دانشمندان متعهد به بریتانیا می شود و شهرت آن را به عنوان یک کشور پیشرو در امر پژوهش با تهدید جدی مواجه می کند. اما کارشناسان اقتصادی معتقدند این قانون مانع جذب بهترین استعدادهای بین المللی در امور تجاری خواهد شد. خودروسازان بریتانیایی هم در این زمینه هشدار داده اند.

آلپ مهمت، از پژوهشکده «دیدبان مهاجرت» قانون جدید را تأیید می کند. به نظر او شمار مهاجران از کنترل خارج شده است. وی در توضیح دیدگاه خود می گوید: «چیزی که ما می خواهیم یک رقم ثابت از مهاجران است که در فرهنگ و جامعه ما ادغام شوند و به جای این که یک جامعه کوچک از کشور خودشان بسازند، بخشی از کل جامعه ما باشند». بریتانیا سابقه ای طولانی در جذب مهاجران دارد و لندن پر از محله هایی است که با نام نژاد ها و ملت های مختلف شناخته می شوند. براساس آخرین آمار سالانه نزدیک به ۱۷۶ هزار مهاجر وارد بریتانیا می شوند و نخست وزیر جدید قصد دارد شمار آنان را تا چند ده هزار نفر کاهش دهد.

در همین حال برخی ناظران می گویند این قانون می تواند در تجارت کشور تاثیرگذار باشد به همین دلیل، شاید دولت کارگران ماهر را مستثنی کند تا درهای بریتانیا برای تجارت و جذب نیروی ماهر، همچنان باز بماند.

XS
SM
MD
LG