لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۶

ملکه الیزابت دوم رکورد نشستن بر تخت سلطنت بریتانیا را شکست


الیزابت دوم ملکه بریتانیا، روز چهارشنبه با ۲۳ هزار و ۲۲۶ روز (حدود ۶۳ سال و ۷ ماه) نشستن بر تخت سلطنت، رکورد ملکه ویکتوریا جد مادری خود را شکست و تاریخ ساز شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ملکه ۸۹ ساله بریتانیا امروز را به شیوه‌ای عادی و ساده برگزار کرد؛ در مراسم افتتاح یک خط راه آهن در اسکاتلند حضور یافت، و همچنین میزبان مراسم شام خصوصی در قصر بارمورال، استراحتگاه ییلاقی خود در ارتفاعات اسکاتلند، بود.

در این میان، رسانه‌های بریتانیا مطالبی در تجلیل از او منتشر کرده‌اند.

ملکه الیزابت در این مقام شاهد گذار از دوران استعمار امپراتوری بریتانیا، جنگ سرد، دوره‌های ۱۲ نخست وزیر بریتانیا (و ۱۲ رئیس جمهوری ایالات متحده) ، طلاق‌های بی سابقه سه نفر از فرزندانش، مرگ پرنسس دایانا، و تولد دو نوه – که هم‌اکنون در صف نشستن بر تخت پادشاهی قرار دارند – بوده است.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای به همین مناسبت به ملکه ادای احترام کرد، و او را "صخره ثبات در جهانی دستخوش دگرگونی» نامید.

رسانه‌های بریتانیا نیز روز چهارشنبه در صفحات اول خود داستان‌ها و گزارش‌هایی در باره این رویداد منتشر کردند؛ در همین حال کاخ باکینگهام عکس رسمی ملکه، که توسط مری مک کارتنی – دختر پال مک کارتنی ستاره موسیقی راک بریتانیا و عضو گروه معروف بیتل – گرفته شده است، را منتشر کرد.

شهروندان بریتانیا عاشق ملکه هستند و در یک نظرخواهی که در اوائل سال جاری میلادی انجام گرفت، به او به عنوان ستوده‌ترین زن در بریتانیا رای دادند.

XS
SM
MD
LG