لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۹

راه پیمایی دست راستی های افراطی در نزدیکی لندن


راه پیمایی دست راستی های افراطی در نزدیکی لندن
راه پیمایی دست راستی های افراطی در نزدیکی لندن

یک گروه دست راستی افراطی بریتانیایی یک تجمع ضد اسلامی در حومه لندن ترتیب داده است. در همین حال دیوید کامرون نخست وزیر اعلام کرد سیاست چند فرهنگی کشور شکست خورده است.

هزاران نفر از طرفداران گروه معروف به لیگ دفاع بریتانیا - ای دی ال - روز شنبه، در حالی که پرچم هایی در دست داشتند و شعارهای ضد اسلامی می دادند، در خیابان های شهر لوتون، در شمال لندن، راه پیمایی کردند.

بیش از یک هزار پلیس برای جلوگیری از خشونت و جدا کردن راه پیمایان از یک گروه معترضین چپگرا بسیج شده بودند.

لوتون، که بخش بزرگی از جمعیت آن مسلمان هستند، در سال های اخیر کانون افراط گرایی بوده است. چندین مورد از بازداشت های تروریستی در آنجا صورت گرفته و لیگ دفاع بریتانیا در پاسخ به فعالیت های جامعه مسلمانان تشکیل شده است.

در این میان، دیوید کامرون روز شنبه در یک کنفرانس امنیتی بین الملی در مونیخ خواهان کاهش شکیبایی بی تفاوت نسبت به افراط گرایی اسلامی شد و بر «لیبرالیسم نیرومند تری» که افراط گرایی را به چالش بگیرد تاکید گذاشت.

کامرون گفت چند فرهنگی، طی سال ها، قادر نشده است هویت مشترک با ارزش های غربی دموکراسی، حقوق بشر و حکومت قانون را پیش ببرد. وی خطاب به حاضران در کنفرانس گفت زمان آن است که آنها برای نبرد با افراط گرائی در کنار هم بایستند.

چندین گروه مسلمان پاسخ تندی به سخنان نخست وزیر دادند.

از جمله، شورای مسلمانان بریتانیا در بیانیه ای از این که کامرون در گفته های خود به راه پیمایی «ای دی ال» در لوتون نپرداخت، ابراز تاسف کرد.

بیانیه می گوید این خودداری فقط موجب خواهد شد چنین تندروهایی تمام جوامع را بر اساس مذهب یا قومیتشان بیشتر بدنام و بیگانه کنند.

XS
SM
MD
LG