لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۳

احزاب سیاسی عمده بریتانیا در جستجوی شریکانی برای تشکیل دولت هستند


در بریتانیا، در پی برگزاری انتخابات پارلمانی مذاکرات برای تشکیل دولت بعدی آغاز شده است. محافظه کاران اکثریت کرسی ها را بدست آوردند، اما تعداد آنها برای این که بتوانند قدرت را بی درنگ در دست بگیرند کافی نیست.

با َشمرده شدن تقریبا تمام رای ها، محافظه کاران اندکی بیش از ۳۰۰ کرسی از ۶۵۰ کرسی را تصاحب کرده اند، در حالی که حزب کارگر به رهبری گوردون براون نخست وزیر با 255 کرسی پس از آن قرار دارد. برای کسب اکثریت مطلق هر دو به 326 کرسی نیاز دارند.

معنای آن این است که دو طرف سعی دارند حزب لیبرال دمکرات را که با 56 کرسی در مکان سوم نشسته است، بعنوان یک شریک ائتلاف وارد بازی کنند.

نیک کلگ، رهبر حزب گفت محافظه کاران باید نخستین شانس را برای تشکیل دولت داشته باشند زیرا اکثریت رای ها را بدست آورده اند.

دیوید کامرون رهبر محافظه کار اختلافات سیاسی با حزب لیبرال دمکرات را پذیرفت، اما پیشنهاد کرد با آن در حوازه های که توافق دارند کار کند.

گوردون براون نخست وزیر گفت اگر مذاکرات بین دو حزب بجایی نرسید، او نیز مایل خواهد بود با کلگ و لیبرال های دمکرات کار کند.

براون همچنین قول داد لایحه ای را برای اصلاح سیستم انتخاباتی ارائه دهد.

با نبود برنده واقعی، بریتانیا برای نخستین بار از سال 1974 با پارلمانی که در آن هیچ حزب سیاسی اکثریت کامل را در دست ندارد، روبرو است.

رهبر محافظه کاران روز جمعه گفت به اعتقاد او مامورت دولت کارگر برای اداره کشور تمام شده است و بریتانیا برای تغییر رهبری آماده است.

دولت جدید ناچار خواهد بود بریتانیا را از بحران اقتصادی جهانی بیرون آورد، و طرحی را برای کاهش کسری بودجه 236 میلیارد دلاری کشور تدوین کند.

برخی از تحلیلگران می گویند از آن بیم دارند که بن بست سیاسی اقدام در مورد کسری بودجه را به تاخیر بیاندازد و به کوشش برای ساماندهی اقتصادی صدمه بزند.

روز جمعه همچنین کمیسیون انتخابات بریتانیا گفت درباره گزارش هایی که حاکی است صدها نفر که برای رای دادن صف کشیده بودند بدلیل بسته شدن حوزه ها نتوانستند رای بدهند، تحقیق خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG