لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۶

کامرون مبارزه افغانستان و نیجریه با فساد را تحسین کرد


دیوید کامرون پیشتر کامرون و افغانستان را بسیار فاسد خوانده بود
دیوید کامرون پیشتر کامرون و افغانستان را بسیار فاسد خوانده بود

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا می گوید نیجریه و افغانستان گام های عمده ای در جهت مبارزه با فساد برداشته اند و رهبران دو کشور برای مقابله با این مساله سخت تلاش می کنند. او این نظر را یک روز پس از آن ابراز داشت که هردو را "بسیار فاسد" نامید.

کامرون هنگامی که در مراسم نودمین زادروز ملکه الیزابت با او درباره میزبانی رهبران جهان و سازمان های بازرگانی در اجلاس بررسی راه های مبازره با فساد در لندن سخن می گفت، اظهار داشت "رهبران برخی از کشورهای بسیار فاسد به بریتانیا می آیند، نیجریه و افغانستان، احتمالا از جمله فاسد ترین آنها هستند."

در جلسه "پرسش های نخست وزیر" در این باره از کامرون سئوال شد، او به "تاکتیک های دیپلماسی" اشاره کرد و گفت در ۲۴ ساعت گذشته مرتکب "اشتباهات لپی" زیادی شد.

و در پاسخ به این سئوال که چرا بریتانیا به کشورهایی که نخست وزیر فاسد می بیند کمک می کند، کامرون گام هایی را که نیجریه و افغانستان برداشته اند ستود و هشدار داد قطع کمک به زیان بریتانیا خواهد بود.

در واکنش به گفته های کامرون، سفارت افغانستان در لندن گفت برخورد با فساد یکی از ارجحیت های اصلی اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور است و کارهای قاطعی در این زمینه صورت گرفته و بنابراین، "فاسد دانستن افغانستان منصفانه نیست."

نهاد شفافیت بین الملل در شاخص فساد در سال ۲۰۱۵، افغانستان را در ردیف ۱۶۷ و نیجریه را در ردیف ۱۳۶ قرار داده است.

دفتر نخست وزیری بریتانیا گفت روسای جمهوری افغانستان و نیجریه وجود فساد در کشورهایشان را تایید کرده اند.

XS
SM
MD
LG