لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۷

چگونه پس از پنجاه سال نقش آفرینی ممتاز، جایزه اسکاربالاخره در دست های جف بریجز قرارگرفت؟


چگونه پس از پنجاه سال نقش آفرینی ممتاز، جایزه اسکاربالاخره در دست های جف بریجز قرارگرفت؟
چگونه پس از پنجاه سال نقش آفرینی ممتاز، جایزه اسکاربالاخره در دست های جف بریجز قرارگرفت؟

پس از سال ها بازیگری ماهرانه درنقش های مختلف سینمایی و نامزدی ۵ جایزه اسکار، جف بریجز توانست جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد سال را به خاطر بازی درنقش یک خواننده ازکار افتاده موسیقی فولکلوریک یا «کانتری» آمریکا در فیلم «قلب دیوانه» به دست آورد.

جف بریجز هنگام دریافت جایزه خود روبه آسمان و خطاب به پدرو مادرهنرمند و درگذشته اش گفت:«ازشما پدرو مادرعزیزم متشکرم که مرا وارد حرفه ای به این جالبی و هیجان انگیزی کردید.»

جف بریجزاز یک خاندان هنری هالیوود برخاسته است. پدرش «لوید بریجز» با بیش از ۶۰ سال سابقه هنری درفیلم و تلویزیون دربیش از ۱۰۰ فیلم سینمایی شرکت کرد. برادرش «بو» نیز یکی از بازیگران خوب هالیوود به شمار می رود و این دو درچند فیلم مختلف هم بازی بوده اند. ازجمله یک سریال تلویزیونی به نام «گم شده درآمریکا» که مسئله فقر در ایالات متحده آمریکا را مطرح می سازد.

مسئله فقرو گرسنگی موضوعی است که از سال ۱۹۸۳ تا امروز به صورتی پیگیر ذهن «جف بریجز» را به خود مشغول کرده است. او در این تاریخ بود که سازمان «به گرسنگی پایان دهیم» را در شهر لس آنجلس دایر کرد. سازمانی غیرانتفاعی که دررابطه با شرایط فقر و گرسنگی درسراسر جهان به مردم آگاهی داده و کمکرسانی می کند.

جف بریجز دراین مورد می گوید:«هرروز تعدادی برابر با تعداد آدم هایی که براثر انفجاربمب اتم درهیروشیما کشته شدند به علت فقر و گرسنگی در جهان جان خود را ازدست می دهند!»

بسیاری ازمردم و دست اندرکاران صنعت سینما معتقدند که جف بریجز می بایست برای ایفای نقش «دوود» در فیلم «لوباوسکی بزرگ» ساخته برادران کوهن برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد می شد. این فیلم که در سال ۱۹۸۸ اکران شد یک داستان طنزآلود اگزیستانسیالیستی است درباره دو مرد از دو طبقه کاملا مختلف اجتماعی که با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند.

این فیلم امروز به صورت یک فیلم کلاسیک مورد پسند نسل جوان هنوز درسانس های آخرشب سینماها به نمایش درمی آید و طرفداران پروپاقرصی دارد که درکلوپ های مخصوص گردهم آیی های ویژه فیلم «لوباوسکی بزرگ» با هم درتماس هستند.

درطول سال ها فعالیت هنری، جف بریجز درفیلم های متعدد و مختلفی ایفای نقش کرده است. فیلم های کمدی، علمی تخیلی و فیلم های دراماتیکی چون«قلب دیوانه». فیلمی که بالاخره توانست جایزه اسکار را برای این بازیگر ارزنده به همراه آورد.

جف بریجز در فیلم «قلب دیوانه» نقش «بلیک بد» یک خواننده پیرو فراموش شده موسیقی «کانتری» را بازی می کند که می کوشد تا دوباره به اوج برسد اما در این راه با پناه بردن به الکل یک بار دیگر خود را به قهقرای گمنامی و فراموشی می کشاند. با این حال هربار «بلیک بد» دست به گیتار می برد تماشاگر می تواند ستاره ای که او یک روز بوده است و اکنون افول کرده را ببیند. نقش آفرینی جف بریجز، عمیق ، قوی در عین حال تیزو نافذ، زیرکانه و لطیف است. حرکاتش به خوبی نمایانگر خستگی مرد ازکارافتاده ای است که او به خوبی برروی پرده سینما زنده کرده است. موسیقی که جف بریجز خود اجرا کرده و با صدای خود خوانده است نیزاصیل، سیال و متحرک است.

اسکات کوپر کارگردان فیلم «قلب دیوانه» می گوید جف بریجزتمام قدرت و موجودیت بازیگری خود را دراین نقش به کار گرفته است:«این یکی از بهترین بازی هایی است که یک هنرپیشه تا کنون برروی پرده سینما ارائه داده است. برای مردی با پنجاه سال سابقه بازیگری و من از نزدیک با تمام فیلم هایی که جف تا کنون در آن ها بازی کرده آشنا هستم باید به جرات بگویم که این یکی از بهترین نقش هایی است که او تا کنون ارائه داده است.»

پنجاه سال سابقه بازیگری در فیلم ونقش یک خواننده ازکار افتاده لازم بود تا نشان داده شود چگونه جف بریجزهنوز دراوج خلاقیت به عنوان یک بازیگر ممتاز سینما قرار دارد و اینچنین بود که جایزه اسکار بالاخره به او تعلق گرفت.

جف بریجزدر چهارم دسامبر ۱۹۴۱ در لس آنجلس به دنیا آمد. پدر او لوید بریجز و مادرش دوروتی هردو ازهنرپیشگان معروف آن زمان محسوب می شدند. .

اولین حضور سینمایی جف بریجز در ۲ سالگی و همراه با مادر و برادر ده ساله‌اش بو بریجز در فیلم «دوستی که او دارد» و بدون اینکه نامی از دو کودک در تیتراژ آن آورده شود رقم خورد. پس از آن و درسال‌های نوجوانی نیز در چندین فیلم سینمایی و تلویزیونی ظاهر شد ولی اولین نقش مهمش را در سال ۱۹۷۱ و فیلم «آخرین نمایش مصور» از ساخته های «مل بروکس» بازی کرد که به خاطر همین فیلم نامزد دریافت جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش دوم مرد گردید. در سال ۱۹۷۴ در فیلم «تاندربولت و لایت‌فوت» با کلینت ایستوود همبازی شد و در سال ۱۹۷۵ برای دومین بار نامزد دریافت جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش دوم مرد برای همین فیلم گردید.

در سال ۱۹۷۵ و برسر صحنهٔ فیلم رانچو دلوکس با همسرش سوزان گستون آشنا شد و در سال ۱۹۷۷ با او ازدواج کرد. ثمرهٔ این ازدواج سه دختر هستند که در سال‌های ۱۹۸۱، ۸۳ و ۸۵ به دنیا آمدند.

در سال ۱۹۸۵ برای بار سوم جف بریجز نامزد دریافت جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد براى بازی در فیلم« مرد ستاره‌ای» شد. در سال ۱۹۸۸ در فیلم «تاکر: یک مرد و رویاهایش »نقش پیتر تاکرِ مخترع را بازی کرد و مورد تحسین منتقدین قرار گرفت. سپس برای بار چهارم در سال ۲۰۰۱ نامزد دریافت جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش دوم مرد برای فیلم «ستیزه‌جو» شد. جف بریجز در سال ۲۰۱۰ و در هشتاد و دومین دورهٔ جوایز اسکار موفق شد تا جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را به خاطر بازی در فیلم «قلب دیوانه» به خود اختصاص دهد. او همچنین جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول مرد و جایزهٔ انجمن صنفی بازیگران سینما برای بهترین بازیگر نقش اول مرد را پیشتر به خاطر بازی در همین فیلم در سال ۲۰۱۰ دریافت داشته بود.

XS
SM
MD
LG