لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

داستان يک خانواده مهاجر ايرانی در صحنه اپرای هوستون تگزاس


داستان يک خانواده مهاجر ايرانی در صحنه اپرای هوستون تگزاس
داستان يک خانواده مهاجر ايرانی در صحنه اپرای هوستون تگزاس

اپرای جديدی که در سالن اپرای بزرگ هوستون در ايالت تگزاس آمريکا بر روی صحنه رفته است داستان يک خانواده مهاجر ايرانی را باز می گويد. اپرای «آجرچين» بر اساس داستان کوتاه فرنوش مشيری نويسنده ايرانی آمريکايی، تنظيم شده است.

داستان قدرتمند اين اپرا حتی در جلسه های تمرين، انسان را محزون می کند. داستان رنج يک خانواده ايرانی: پدری که تحت شکنجه شديد در زندان دچار عقب ماندگی ذهنی می شود و پسری که اعدام می شود.

فرنوش مشيری، نويسنده اين اپرا که در سال ۱۹۸۳ ايران را ترک کرد و در هوستون تگزاس اقامت گزيد، می گويد: داستان اين اپرا برای خيلی از خانواده های ايرانی که از سرکوب در ايران گريخته اند و زندگی را در کشور ديگری آغاز کرده اند، داستانی آشنا است.

مشيری می افزايد: فقط اميد، قدرت تطبيق، و انسجام خانواده می تواند به آن ها کمک کند که بر دشواری ها غلبه کنند.

خانواده های زيادی چنين تجربه دردناکی را داشته اند.

ولی مهاجران خودتبعيد از ساير کشورها نيز داستان زندگی خود را شبيه به اين خانواده می بينند.

مشيری می گويد: اين يک داستان عالمگير است. نه تنها برای تبعيديان ايران بلکه برای تبعيديان هر رژيم ديکتاتوری ديگری که کشورشان را برای هميشه ترک می کنند.

گرگ سپيرز، آهنگ ساز اين اپرا، شيوه نويسندگی و سرودن اشعار اپرا توسط خانم مشيری را تحسين می کند.

سپيرز می گويد: فرنوش داستان های قوی و پراحساسی نوشته است. شيوه نويسندگی او شفاف، صريح و در عين حال شاعرانه است.

پاتريک سامرز، کارگردان هنری و موسيقی اپرای بزرگ هوستون، می گويد: اين اپرا بازتابی از جامعه هوستون است، جايی که نژاد، قوم و فرهنگ های مختلف در آن زندگی می کنند.

اپرای «آجرچين» يکی از چندين کار جديدی است که در برنامه اپرای بزرگ هوستون به نام «آواز هوستون، شرق و غرب» بر روی صحنه رفته است. برنامه ای برای تجليل هوستون، شهری که مردم را از شرق و غرب جهان در خود جای داده است.

XS
SM
MD
LG