لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۳

راهپیمایی در لندن در حمایت از برگزاری یک رفراندوم دیگر در مورد برگزیت


ده‌ها هزار معترض در راهپیمایی موسوم به «راهپیمایی رای مردم» در مرکز لندن شرکت کردند و خواستار برگزاری دومین رفراندوم برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شدند.

معترضان شرکت کننده راهپیمایی روز شنبه ۲۸ مهر می‌گویند که پس از روشن شدن پیچیدگی‌ها و به بن بست رسیدن مذاکرات برگزیت، بریتانیایی‌ها باید بار دیگر فرصت اظهارنظر در این باره را داشته باشند.

جیمز مک گروری، سازمان دهنده «راهپیمایی رای مردم» گفت: «بسیاری از آن‌هایی که به برگزیت رای دادند در این راهپیمایی شرکت کرده‌اند، زیرا روند مذاکرات را دوست ندارند و فکر می‌کنند مذاکرات در آشفتگی کامل است و دیگر به دولت برای عمل به قول‌هایی که در سال ۲۰۱۶ داد اعتماد ندارند.»

صادق خان، شهردار لندن نیز می‌گوید که مردم باید پس از دو سال بلاتکلیفی حق اظهارنظر دوباره داشته باشند.

او گفت: «حالا که نخست وزیر مذاکره می‌کند، دو گزینه بر روی میز است. یا برگزیت بد، یا حتی بدتر از آن برگزیت بدون توافق. میلیون‌ها کیلومتر از آن چه دو سال قول داده شد، فاصله وجود دارد. از این رو، مردم بریتانیا باید برای اولین بار درباره نتایج مذاکرات نظر دهند.»

نایجل فراژ، از رهبران کمپین خروج در ۲۰۱۶، ترزا می، نخست وزیر را مسئول به بن بست رسیدن توافق نهایی خروج با اتحادیه اروپا می داند.

او گفت: «مشکل برگزیت نیست، مشکل نخست وزیر است.»

آقای فراژ روز شنبه تجمع جداگانه خود را زیر عنوان «خروج به معنی خروج است» برگزار کرد.

مذاکرات بین اتحادیه اروپا و بریتانیا به بن بست رسیده است زیرا طرفین نتوانسته اند برای اختلاف نظرها راه حلی پیدا کنند. تعیین تکلیف مقررات مرزی بین جمهوری ایرلند که بخشی از اتحادیه اروپاست و ایرلند شمالی که بخشی از بریتانیاست، در کانون اختلاف‌ها قرار دارد.

ترزا می و حزب محافظه کار برگزاری یک رفراندوم دیگر بر سر برگزیت را غیرممکن دانسته‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG