لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۳

نخست‌وزیر بریتانیا طرح نهایی خود را برای توافق با اتحادیه اروپا بر سر برگزیت ارائه می‌کند


بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، اعلام کرد که روز چهارشنبه پیشنهاد نهایی خود را برای توافق برگزیت به اتحادیه اروپا ارائه خواهد داد و اگر این اتحادیه آن را نپذیرد، بریتانیا تا پایان ماه جاری میلادی بدون توافق اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نخست وزیر بریتانیا در سخنرانی پایانی خود در کنفرانس سالانه حزب محافظه‌کار بار دیگر بر موضع قاطع خود در قبال اتحادیه اروپا تاکید کرد و ضمن بیان برخی جزئیات اولیه طرح خود، آن را «سازشی منصفانه و منطقی» برای اتحادیه اروپا توصیف کرد.

کمتر از یک ماه مانده به موعد تعیین شده برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، آینده این تصمیم و وضعیت تغییر بزرگ این کشور در سیاست خارجی و تجارت طی چهل سال اخیر، همچنان نامشخص است. بریتانیا ممکن است با توافق با اتحادیه اروپا از این اتحادیه خارج شود، ممکن است بدون توافق خارج شود، یا اصلا از این اتحادیه خارج نشود.

اما نخست وزیر بریتانیا به اعضای حزب محافظه کار گفت که دولت او تحت هر شرایطی در آخر ماه اکتبر از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد. او همچنین اعلام کرد که طرحی را به بروکسل خواهد فرستاد که خروج آرام بریتانیا از اتحادیه را تضمین کرده و آسیب های خروج بدون توافق را نیز نخواهد داشت.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG