لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۹

مصرف مشروبات الکلی می تواند احتمال سرطان سينه در زنان را افزايش دهد


مصرف مشروبات الکلی می تواند احتمال سرطان سينه در زنان را افزايش دهد
مصرف مشروبات الکلی می تواند احتمال سرطان سينه در زنان را افزايش دهد

پژوهش های پزشکی حاکی از آن است که نوشيدن مشروبات الکلی به ميزان زياد خطر ابتلا به سرطان سينه را در زنان افزايش می دهد. آغاز به نوشيدن مشروبات الکلی در سنين کمتر تا سنين بالاتر نيز در ابتلا به اين بيماری نقش دارد.

اما گزارش اين هفته مجله انجمن پزشکی آمريکا حاکی از آن است که مصرف مشروبات الکلی در حد متعادل نيز بر خطر ابتلا به سرطان سينه در زنان می افزايد.

دکتر وندی چن از بريگهام و بيمارستان زنان، می گويد: نوشيدن مشروبات الکلی در حد متعارف يعنی ۳ تا شش ليوان در هفته، خطر ابتلا به سرطان سينه را ١۵ درصد، افزايش می دهد. اين رقم ارتباطی به اين که شخص در چه سنی نوشيدن مشروب را شروع کرده ندارد.

اين گزارش ناشی از مطالعه بر روی بيش از صد هزار پرستار است که از سال ١۹۷۶ تاکنون ادامه دارد.

دکتر وندی چن گفت: نوشيدن الکل در سن های پايين تر خطر ابتلا به سرطان سينه را بالا می برد. در نتيجه زنان می توانند با کم کردن ميزان نوشيدن مشروبات الکلی خطر سرطان سينه خود را کاهش دهند.

پژوهشگران می گويند کاهش مصرف مشروبات الکلی بايد مرتب و دائمی باشد.

دکتر وندی چن اضافه کرد: نه اين که تغيير در ميزان نوشيدن الکل فقط در طی شش ماه يا يک سال باشد بلکه بايد برای مدتی طولانی، رعايت شود.

در همين حال پژوهشگران خاطر نشان می کنند که اين مطالعه به اين معنی نيست که زنان بايد نوشيدن مشروب را کنار گذارند.

دکتر وندی چن می گويد: الکل ممکن است در جلوگيری از بيماری های قلبی مفيد باشد بنابراين برای جلوگيری از افزايش خطر سرطان سينه رعايت تعادل در نوشيدن مشروبات الکلی اهميت دارد.

پژوهشگران می گويند مطالعات آن ها نشان داده است که مصرف دو يا سه ليوان مشروب الکلی در هفته خطر سرطان سينه را افزايش نمی دهد.

XS
SM
MD
LG