لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۱

یک تحقیق جدید: سرطان پستان در زنان چاق سخت‌تر تشخیص داده می‌شود


براساس یک تحقیق پزشکی در کشور سوئد، احتمال تشخیص غده های سرطان پستان در زنان چاق یا دارای اضافه وزن ، پیش از آن که غده ها بزرگ شوند، کمتر و سخت‌تر است.

پژوهشگران معتقدند زنان چاق احتمالاً نیاز به جلسات متعدد «پستان نگاری یا ماموگرافی» دارند تا غده های سرطانی شان زود تشخیص داده شود.

در انگلستان ، زنان بین ۵۰ تا ۷۰ ساله ترغیب می شوند که هر سه سال یکبار پستان هایشان را معاینه کنند اما هم اکنون نیز به زنانی که به نظر می رسد بیشتر در خطر ابتلا به سرطان پستان باشند، دفعات بیشتری معاینه پیشنهاد می شود؛ مثلا زنانی هستند که تاریخچه قوی سرطان پستان در خانوادشان دارند.

همچنین، اضافه وزن خطر ابتلا به سرطان پستان را در زنان افزایش می دهد اما در حال حاظر فاصله کمتری در میان ماموگرافی ها برای آنها توصیه نشده است.

در سوئد ، استاندارد فاصله میان ماموگرافی ها بین یک سال تا ۱۸ ماه است. پژوهشگران یه هنگام معاینه پستان ها برای تعیین بزرگی غده به ، «شاخص توده بدنی» که میزان چاقی را تعیین می کند، نیز توجه می کنند.

اختلاف نظر میان متخصصان بر سر فواصل ماموگرافی ها همچنان ادامه دارد، زیرا برخی می گویند این جستجو هم سود دارد هم زیان.

«دکتر فردریک سترند» نویسنده اصلی گزارش می گوید: «اسکرین کردن پستان ها هم زیان دارد و هم سود. سودش این است که می توان غده سرطانی را زودتر کشف کرد. اما زیانش آن است که بعضی از زنها غده هائی دارند که ممکن است در طول زندگی شان هرگز مزاحمتی برایشان ایجاد نکند. »

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG