لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۴

لباسهای ساخته شده از مواد بازيافتی در برزيل به نمايشگاه مُد راه يافتند


لباسهای ساخته شده از مواد بازيافتی در برزيل به نمايشگاه مُد راه يافتند
لباسهای ساخته شده از مواد بازيافتی در برزيل به نمايشگاه مُد راه يافتند

يک گروه ۱۵ نفره از زنان ساکن در بخش های زاغه نشين ريو دِژنيرو در برزيل با استفاده از مواد بازيافتی به طراحی لباس و اشياء زينتی پرداخته اند.

گفتنی است خلاقيت سليقه و ذوق اين زنان محصولات آنها را در سطح مُدسازان مطرح شهر، قرار داده است.

شماری از زنان ساکن محله های محروم در حاشيه شهر ريو دژنيرور در برزيل با تلاش خود توانسته اند محصولات دست ساز خود را در ميان طراحان مُد مطرح کنند.

اين گروه پانزده نفره زنان، يک سازمان غيردولتی راه اندازی کرده اند که عنوان آن «آس چاراموساس» يا «زنان جذاب» نام دارد. در ده سال گذشته اين سازمان کوچک بسيار تلاش کرده بود تا نام خود را بوسيله رسانه های گروهی در ميان مردم و طرفداران مُد جا بيندازد اما در اين زمينه موفقيتی کسب نکرده بود.

اما سر انجام در ماه نوامبر سال گذشته و باعمليات گسترده نيروهای پليس برای دستگيری اعضای باندهای قاچاق مواد مخدر در محله ای که اين زنان ساکن آن هستند توجه رسانه های خبری به اين گروه جلب شد. با پاکسازی اين محله از قاچاقچيان مواد مخدر اميد زيادی در ميان ساکنان آن پديدار شده و با بازگشت امنيت کسب و کار هم رونق تازه ای گرفته است.

در پی اين تحول، سازمان غيردولتی زنان جذاب، اين فرصت را يافت تا توليدات خود را در يکی از غرفه های «محصولات سبز» در نمايشگاه مُد شهر به نمايش بگذارد.

اِلاندرا فيدليز ميگويد شرکت در اين نمايشگاه فرصت های شغلی فراوانی را برای اين گروه فراهم آورده است و اضافه می کند: « گروه ما ريشه در فرهنگ شهری دارد و با هيپاپ شعار نويسی و نقاشی رو ديوارهای شهر و رقص های خيابانی آشناست. کار ما معرف فرهنگ و هويت شهری است. ما در طراحی مدهايمان از سامبا هم الهام می گيريم.»

بسياری از فرآورده های اين گروه از سنگهای زينتی و باقيمانده پارچه های اضافی که اصطلاحا به آن «فاکسيکو» می گويند ساخته می شود. کيفهای فاکسيکو گردن بندها و زيورآلات ديگر اين گروه در نمايشگاه مُد برزيل که يک هفته بطول می انجامد به نمايش گذاشته شده است.

فيدليز ميگويد اجرای اين طرح صرفاً به منظور آموزش به ساکنان محله برای استفاده از مواد بازيافتی نيست بلکه هدف اصلی آن بالا بردن حس اعتماد به نفس در ميان ساکنان محروم اين محله هاست.

ماری فونسيکای ۴۶ ساله که در بنيان گذاری اين سازمان نقش داشته ميگويد اين تعاونی وضعيت زندگی اعضای آن را به گونه ای مثبت تغيير داده است. فونسيکای می گويد : "زندگی انسانها در اين سازمان متحول ميشود. شعار ما ايجاد تغيير است. اجرای طرح هايمان در زندگی بسياری از انسانها تغيير ايجاد می کند. ميتوان شادی را در صورتهای آنها ديد.»

نمايشگاه مُد برزيل روز دوشنبه دهم ژانويه آغاز بکار کرد. اين رويداد فرصتهای شغلی و تجاری قابل توجهی در اختيار اين سازمان کوچک قرار داده است. پيش بينی شده است که نمايشگاه مُد برزيل بيش از ۹ و نيم ميليون دلار فروش خواهد داشت.

سازمان غير دولتی «زنان جذاب» اميدوار است با شرکت خود در اين نمايشگاه موجب شود تا شمار بيشتری از زنان را در آينده استخدام کند.

الويسا سيامو مدير برگزاری نمايشگاه اميدوار است اين سازمان غير دولتی بتواند قراردادهای تازه ای را با طراحان مطرح در ريو دژنيرو منعقد کند.

در اين هفته فيلديز و ساير اعضای سازمان تلاش خواهند کرد در اين نمايشگاه روابط خود را با ساير شرکتها تعميق بخشند.

XS
SM
MD
LG