لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۰

اقدام دیوان عالی برزیل در انتشار ویدئوی جنجالی رئیس‌جمهوری آن کشور؛ بولسونارو: از خانواده و دوستانم محافظت می‌کنم


آرشیو
آرشیو

دیوان عالی برزیل ویدیویی از ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل، را منتشر کرده است که در آن او با ابراز نارضایتی از ناتوانی خود در تغییر دادن مسئولان امنیتی، وعده می‌دهد که از اعضای خانواده‌اش محافظت خواهد کرد.

سرویس جهانی بی‌بی‌سی در روز شنبه ۳ خرداد گزارش داد که این ویدیو بخشی از یک تحقیقات رسمی در مورد اتهامات علیه رئیس جمهوری برزیل است. بنا بر آن اتهامات، آقای بولسونارو تلاش کرده بود اعضای ارشد پلیس فدرال را تغییر دهد.

در بخشی از این ویدیو، که در ماه آوریل ضبط شده است، آقای بولسونارو ظاهرا با عصبانیت به اعضای کابینه‌اش می‌گوید که از خانواده و دوستانش حفاظت می‌کند و اگر نتواند مقامات پلیس را تغییر دهد، روسای آنها را تغییر خواهد داد و اگر آنها را نیز نتواند تغییر دهد، وزیر آنها را تغییر خواهد داد.

اردیبهشت گذشته، سرجیو مورو، وزیر سابق دادگستری برزیل، به بازرسان گفته بود که ژائیر بولسونارو، خواسته بود شخصا رئیس اداره پلیس فدرال در «ریو دو ژانیرو» را انتخاب کند تا به روند تحقیقاتی درباره پسرش دسترسی داشته باشد. مورو، یکی از چهره های محبوب مبارزه با فساد، پس از این که بولسونارو رئیس پلیس فدرال را برکنار کرد به شکلی ناگهانی از کابینه استعفا داد.

دادستان عمومی برزیل مشغول تحقیقات درباره اتهاماتی است که آقای موریو به رئیس جمهوری برزیل وارد کرده است.

رئیس جمهوری برزیل انجام هرگونه کار خلاف را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG