لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۱

محبوبیت رئیس جمهوری برزیل باز هم کاهش یافت


عکس آرشیوی از دیلما روسف رئیس جمهوری برزیل - دی ماه ۱۳۹۳
عکس آرشیوی از دیلما روسف رئیس جمهوری برزیل - دی ماه ۱۳۹۳

نتایح نظرخواهی جدیدی که روز چهارشنبه در برزیل منتشر شد نشان می‌دهد میزان محبوبیت دیلما روسف رئیس جمهوری باز هم پائین آمده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز ۶۲ درصد پاسخ دهندگان رهبر دولت چپگرا را «بد» یا «بسیار بد» توصیف کرده‌اند. این رقم ماه گذشته ۴۴ درصد بود. بر اساس این نظرسنجی، فقط ۱۳ درصد خانم روسف را «خوب» یا «بسیار خوب» دانستند و حدود ۲۴ درصد بقیه گقته‌اند او «بد نیست.»

نتایح این نظرسنجی در حالی منتشر می‌شود که رئیس جمهوری برزیل با درخواست‌های عمومی برای استیضاح روبرو است و سعی دارد برنامه‌های ریاضت اقتصادی را به تصویب کنگره برساند.

از سال ۱۹۹۲ میلادی (۱۳۷۱ خورشیدی)، اندکی پیش از آن که فرناندو کولور رئیس جمهوری پیشین برزیل به اتهام فساد استیضاح شود، میزان محبوبیت رهبر کشور تا این اندازه پائین نبوده است.

به گزارش رویترز، بسیاری از مردم برزیل از بالا رفتن نرخ تورم و بیکاری ناراضی هستند، در حالی که خاطرات رونق اقتصادی دهه گذشته از همیشه کمرنگ تر می‌نماید. این در حالی است که دادستان‌ها می‌گویند بیش از یک میلیارد دلار درآمدهای شرکت نفت دولتی حیف و میل شده است.

روز یکشنبه حدود یک میلیون نفر علیه دیلما روسف در ده‌ها شهر بزریل تظاهراتی برپا کردند و برخی نیز خواهان استیضاح او شدند.

رهبران اوپوزیسیون برزیل گفته‌اند استیضاح رئیس جمهوری نامحتمل است، زیرا روسف شخصا به مشارکت در رسوایی متهم نشده است. با این حال، گروه‌های اپوزیسیون از دادگاه عالی خواسته‌اند درباره نقش او در رسوایی مالی بیشتر تحقیق شود.

XS
SM
MD
LG