لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۵

برگزاری مراسم تحلیف رییس جمهوری جدید برزیل


برگزاری مراسم تحلیف رییس جمهوری جدید برزیل
برگزاری مراسم تحلیف رییس جمهوری جدید برزیل

نخستین رییس جمهور زن در برزیل کارش را رسما آغاز کرد.

دیلما روسف، روز شنبه در جریان مراسمی در برازیلیا سوگند یاد کرد و مقام ریاست جمهوری را از مرشد سیاسی بسیار مشهور خود، لوئیز اینا چیو لولا دا سیلوا، که بسیاری او را «لولا» خطاب می کنند، تحویل گرفت.

خانم روسف برای پنج سال به عنوان رییس دفتر دا سیلوا خدمت کرد و در نخستین سخنرانی اش در کنگره قول داد بسیاری از برنامه های اقتصادی و رفاه اجتماعی رییس جمهوری پیشین را ادامه دهد.

برزیل تحت رهبری دا سیلوا، همراه با روسیه، هند و چین به عنوان یکی از قدرت های اقتصادی عمده جهان سر برداشت و تخمین زده می شود که در جریان هشت سال ریاست جمهوری او، ۳۰ میلیون نفر به طبقه متوسط پیوستند.

کارشناسان می گویند پرزیدنت روسف با چالش های زیادی روبرو خواهد بود. بالا بودن مخارج دولت و پایین آمدن صادرات برزیل از آن جمله است.

روسف گفته است تا زمانی که مشکلاتی مانند بی خانمانی، گرسنگی و مواد مخدر وجود دارد، برزیل نباید آرام بگیرد.

او همچنین گفته است بر توافق های تجارتی بهتر با شریکان خارجی تاکید خواهد گذاشت و برای برطرف ساختن نابرابری ارزی که به برخی از صنایع برزیل صدمه می زند کار خواهد کرد.

روسف یک رهبر چریکی سابق است که راه رسیدن او به ریاست جمهوری سنتی نبوده است. پدرش یک مهاجر بلغاری بود و در دهه ۱۹۶۰ به یک گروه چریکی چپگرا که در برابر دیکتاتوری نظامی برزیل ایستادگی می کرد پیوست.

روسف سه سال زندانی شد و می گوید در آن مدت بارها با شوک های الکتریکی شکنجه شد. بعد از رهایی از زندان در اوائل دهه ۱۹۷۰، راه سیاسی اش را ادامه داد و سرانجام به حزب کارگر دا سیلوا پیوست.

XS
SM
MD
LG