لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۶

هشدار به مسافران ریو: سر خود را داخل آب فرو نبرید، مریض می شوید


تصویر یکی از معترضان مخالف دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل در ریو.
تصویر یکی از معترضان مخالف دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل در ریو.

چند روز مانده به آغاز بازی های المپیک ریو د ژانیرو در برزیل، خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید آب های ساحلی این شهر به شدت آلوده است و می تواند سلامت گردشگران و همچنین حدود ۱۴۰۰ ورزشکاری را به خطر بیاندازد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید آب های سواحل ایپانما و کوپاکابانا که مورد استقبال گردشگران قرار می گیرد، به شدت آلوده است و اصولا کسانی که به این شهر می روند نباید سر خود را داخل آب فرو کنند.

گزارش آسوشیتدپرس روز دوشنبه بر اساس تحقیق ۱۶ ماهه ای که این خبرگزاری آن را درخواست کرده بود منتشر شده است.

به نوشته این خبرگزاری سطح ویروس در مناطقی که بازی های المپیک قرار است در آنها برگزار شود بسیار بالا است و این امر باعث نگرانی قایقرانان و شناگران آب های آزاد شده است.

اولین نتیجه تحقیقات آسوشیتدپرس بیش از یک سال گذشته منتشر شد که نشان می دهد میزان آلودگی ویروسی تا ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار برابر بیشتر از آن سطحی است که در ایالات متحده آمریکا و یا اروپا باعث نگرانی می شود.

بر این اساس، اگر فردی تنها به اندازه ۳ قاشق چای خوری از آب های آلوده ریو بخورد، قریب به یقین بدن او به ویروس هایی آلوده خواهد شد که می توانند منجر به بیماری های تنفسی و معده شوند و در بعضی موارد، این ویروس ها تورم مغز و قلب را به دنبال دارند. با این حال اینکه این ویروس ها بتواند فردی را مریض کند بیشتر به سیستم دفاع ایمنی بدن فرد بستگی دارد.

بازی های المپیک ریو ۱۵ مرداد آغاز می شود و تا ۳۱ مرداد ادامه دارد و از ایران نیز ۶۴ ورزشکار در این بازی ها حضور دارند.

XS
SM
MD
LG