لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۸

وزیر سابق دادگستری برزیل می‌گوید رئیس‌جمهوری او را برای انتصاب رئیس‌پلیس جدید در ریو تحت فشار قرار داده بود


بخش انگلیسی صدای آمریکا - بنا بر گزارش ها، سرجیو مورو، وزیر سابق دادگستری برزیل، به بازرسان گفته است که ژائیر بولسونارو، رئیس‌جمهوری برزیل، خواسته بود شخصا رئیس اداره پلیس فدرال در «ریو دو ژانیرو» را انتخاب کند تا به روند تحقیقات جاری درباره پسرش دسترسی داشته باشد.

رسانه های خبری برزیل می‌گویند بر مبنای اسنادی که به دست آمده و سه شنبه منتشر شده مورو این ادعا را در جریان یک استشهاد طولانی در روز شنبه عنوان کرده است. بنا بر ادعای مورو، ظاهرا رئیس جمهوری به او گفته بود «شما ۲۷ رئیس پلیس دارید. من فقط یکی از آنها، یعنی [رئیس پلیس] ریو دو ژانیرو را، می‌خواهم.»

ریو شهر زادگاه بولسونارو است و دو پسر او در آن جا سیاستمداران شناخته شده‌ای هستند. فلاویو، یک سناتور، و کارلوس، عضو شورای شهر ریو، است. هر دو در رابطه با اتهاماتی از سوی دادستان های محلی و پلیس تحت تحقیقات قرار دارند.

مورو، یکی از چهره های محبوب مبارزه با فساد، ماه گذشته، پس از این که بولسونارو رئیس پلیس فدرال را برکنار کرد به شکلی ناگهانی از کابینه استعفا داد. مورو رئیس جمهوری برزیل را به تلاش برای مداخله در تحقیقات جاری متهم کرده است، اما روشن نکرده که منظورش کدام تحقیقات است.

بولسونارو انگیزه های نادرست در تغییرات اعمال شده و تلاش برای منحرف کردن تحقیقات جزایی در مورد پسران خود را رد کرده است.

گزینه پیشنهادی بولسونارو برای ریاست پلیس ریو دو ژانیرو مورد تایید قانونگذاران برزیل قرار نگرفت.

دیوان عالی برزیل که دستور تحقیقات درباره ادعاهای مورو را صادر کرده است، روز سه شنبه به دادستان ها اجازه داد با سه عضو کابینه در این باره مصاحبه شود. این دادگاه گزینه نخست بولسونارو برای جایگزینی رئیس پلیس فدرال را به دلیل روابط دیرین او با رئیس جمهوری رد کرده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG