لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۱

پلنگ نادر آمازون با گلوله سرباز برزیلی کشته شد


یک سرباز برزیلی پلنگ نادر آمازون حاضر در مراسم حمل مشعل المپیک را به ضرب گلوله کشت. این اقدام خشم طرفداران حیوانات و عذرخواهی کمیته محلی برگزار کننده مسابقات المپیک را موجب شد.

این پلنگ (جگوار) ۱۷ ساله ماده به نام جوما در باغ وحشی که بخشی از یک پایگاه نظامی در مانائوس، بزرگترین شهر در منطقه آمازون برزیل است، نگهداری می شد.

جوما ظاهرا روز دوشنبه از حصار گریخته بود، اما در خطر فرار از باغ وحش نبود. ارتش برزیل در بیانیه ای گفت جوما بی حس شده بود، اما پس از آن که به طرف سرباز حرکت کرد هدف شلیک گلوله قرار گرفت و سرباز برای حفاظت از تیمی که سعی داشت جگوار را بگیرد تیراندازی کرد.

پلنگ که نماد خوش شانسی تلقی می شود، پیشتر در روز دوشنبه در رویدادی برای بازی های المپیک تابستانی در ریو دو ژانیرو ظاهر شده بود، و در کنار سربازان و دونده ای که مشعل المپیک را در دست داشت، از آن عکسبرداری شد.

کمیته برگزار کننده مسابقات در بیانیه ای گفت نمایش مشعل المپیک، نماد صلح و یکپارچگی در میان مردم، در کنار یک حیوان وحشی در زنجیر، اشتباه بود. کمیته المپیک گفت از این حادثه غمگین است و اجازه نخواهد داد وضعیت مشابهی در جریان مسابقات – از ۵ تا ۲۱ اوت – پیش آید.

این نوع پلنگ از گونه های در خطر انقراض آمریکای لاتین است و در حال حضار در کشورهای اروگوئه و السالوادور منقرض شده است.

XS
SM
MD
LG