لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۸

برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل در پایان اکتبر


برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل در پایان اکتبر
برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل در پایان اکتبر

دیلما روسف، کاندیدای ریاست جمهوری برزیل که امید لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رییس جمهوری فعلی کشور در کسب این سمت است، در انتخابات روز یکشنبه مقام اول را به خود اختصاص داد اما از کسب اکثریت آرا برای پرهیز از کشیده شدن به دور دوم باز ماند.

خانم روسف که در صورت پیروزی، اولین رییس جمهوری زن در برزیل خواهد بود در رای گیری روز یکشنبه ۴۷ درصد آرای انتخاباتی را کسب کرد. خوزه سرا، رقیب اصلی او از حزب سوسیال دموکراتیک برزیل، ۳۳ درصد از آرا را به خود اختصاص داد.

مارینا سیلوا، وزیر محیط زیست پیشین از حزب سبزها، بیش از ۱۹ درصد آرای صندوق ها را کسب کرد.

تحلیل های سیاسی حاکی است که نتیجه نهایی تا حد زیادی بستگی به این دارد که در دور دوم انتخابات در تاریخ ۳۱ اکتبر، حزب حاکم متعلق به داسیلوا از چه کسی حمایت می کند.

لوئیز ایناسیو لولاداسیلوا، رییس جمهوری فعلی برزیل که روزهای پایانی دور دوم ریاست جمهوری خود را طی می کند از خانم دیلما روسف حمایت کرده است. خانم روسف وزیر انرژی و رییس ستاد او بوده است.

دیلما روسف ۶۲ ساله، در سال های جوانی هنگامی که برزیل یک دیکتاتوری نظامی بود، رهبر یک گروه چریکی چپگرا بود. او همچنین به عنوان یک تکنوکرات توانا شناخته شده است که به طراحی سیاست های تکثرگرایانه آقای داسیوا یاری رسانده است.

تحت ریاست جمهوری لوئیز ایناسیو لولاداسیلوا، برزیل رشد اقتصادی بالایی داشت و ده ها میلیون تن از مردم این کشور از فقر رهایی یافتند.

خوزه سرا، فرماندار پیشین ایالت سائوپائولو است در حالی که داسیلوا به حمایت حزب سبز، از مناطق فقیر نشین آمازون برخاسته و وارد سیاست و دولتمداری شده است.

اقتصاد برزیل تحت ریاست جمهوری لوئیز ایناسیو لولاداسیلوا، علی رغم رکود جهانی اقتصاد، پرقدرت باقی ماند.

XS
SM
MD
LG